| afrodita3333 a întrebat:

Ceva vitamine, suplimente care sa imi faca parul mai puternic stiti? Sau masti de par(am parul gras)

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AlexanderAdrian a răspuns:

Pe parul gras mastile naturiste gen leac babesc fac mai mult rau. Nu recomand in nici un caz o masca cu galbenus de ou sau ulei de masline.

Ai putea insa sa folosesti o masca profesionala pe cat posibil bio pe baza de ulei de jojoba.

Vitamina arhicunoscuta pentru par, unghii si piele e vitamina E. Daca de asemenea gasesti pantotenat de calciu (vitaminaB5) sau complexe cu aceasta vitamina e de asemenea ok.

Parul gras se spala mai des si e de preferat sa faci pauze la sampoanele nutritive sau cu consistenta de detergent si sa cauti un gel de dus neutru ce poate fi folosit si pentru spalarea parului. Eu personal ma impac excelent cu gelul de dus Avon Amazon, e singurul care curata desi are un parfum barbatesc.

Pentru intarire si hranire folosesc cu succes gama Klorane. E mai scump dar merita, iti recomand varianta cu chinina (antibacterian) si vitamineB. E un sampon usor, care curata suficient si da rezultate. Gama klorane o gasesti in general in farmaciile SensiBlu.

Daca iti cade parul mai mult decat ar trebui atunci poti face o infuzie concentrata de galbenele - 10 linguri de flori (atentie nu pliculete) la un ibric mic de apa. Va rezulta cam un pahar de ceai concentrat. Se spala parul cu sampon si apoi se aplica ceaiul cald pe par pentru 5 minute si apoi se clateste. In ceai poti adauga si zeama de la 1/4 de lamaie. Poti sa faci acelasi lucru si doar cu zeama de la jumatate de lamaie, cam o data pe saptamana.

Nu recomand pentru parul gras gamele de sampon Loreal sau Pantene, Garnier sau Wash and Go.

Poti folosi Klorane, Syoss, Shauma sau cum am spus un gel de dus neutru. Am folosit si Paduden. Nu am observat mari schimbari insa ca sampon rezolva de foarte multe ori problemele de mancarime sau ingrasare excesiva. Daca ai matreata seboreica, existenta in multe cazuri la parul gras nu te chinui cu prostii, mergi si ia Nizoral.

| bunicisibuni a răspuns:

Folosește Clear.

| Manuela18 a răspuns:

Buna. Mai intai trebuie sa vezi de ce ti se ingrasa parul(probabil de la alimentatie) si la cate zile dupa ce te-ai spalat pe par(2-3 zile sau mai putin). Ca sa scapi de parul gras, mai ales acum vara trebuie sa mananci legume crude, fructe si mai putina mancare care a fost prajita. Poti lua vitamine sau omega 3-vitamine esentiale pentru cresterea parului, consolidarea oaselor etc. Masti de par sunt foarte multe dar trebuie sa vezi care se potriveste cu scalpul tau. Incearca totusi o masca facuta dintr-un ou 2 lingurite de miere si 2-3 lingurite ulei de masline(vezi la lungimea parului, mai putin sau mai mult), dupa ce aplici masca o lasi asa 10 minute apoi te speli. Foloseste un sampon care nu face multa spuma si te poti clati cu apa in care ai fiert cateva frunze de nuc. Bafta!

| afrodita3333 explică (pentru Manuela18):

Omega trei se gaseste asa simpla sau cu alteca in combinatie?

| XxXExpert a răspuns:

Masca din galbenus de ou, miere şi ulei de masline. Funda?