| missouri a întrebat:

Cine arde mai mult parul? Placa sau ondulatorul? ( folosite in aceeasi masura, de...sa zicem 2 ori)Argumentati.happy

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate vrei să spui care dintre ele, nu cine că nu este persoană, este obiect!
Placa arde mai tare, apoi ondulatorul, căldura puternică distruge rezistența firului de păr.
Pa, pa.

| aaaa12345 a răspuns:

Pe zi, saptamana, luna

| EllyFMS a răspuns:

Ondulatorul

Pt ca placa are si acele placute din ceramica care nu ard parul asa rau.Pe cand ondulatorul nu le are. si arde firele de par.

| Melissssa a răspuns:

Eu spun ca si una sh altalaughing

| AnemonaP a răspuns:

Placa de intins parul tonguerobabil ca stii cum se intampla... daca ai parul drept, iti doresti bucle si folosesti bigudiurile cat mai des. Daca, pe de alta parte, ai parul ondulat, nu-ti place si ti-ai dori sa fie drept. Ei bine, daca acesta din urma este si cazul tau, cum ai putea proceda? Intr-adevar, acesta este raspunsul: placa de intins parul, care da rezultatele scontate, indiferent cat de stransi ar fi carliontii tai. Numai ca, pentru a nu-ti periclita firul de par, trebuie sa tii cont de cateva reguli de prevedere.

Ca masura generala de precautie, n-ar fi prea indicat sa folosesti placa in cazul in care parul a fost facut permanent sau vopsit. Actiunea de intindere este foarte agresiva pentru fir.

Placa de intins parul nu trebuie sa fie folosita zilnuc, ci numai ocazional, pentru ca altfel parul ar fi deteriorat ca urmare a temperaturii inalte la care este expus in mod repetat.

Nu folosi niciodata placa de intins daca parul este umed. Usuca-l cu foehnul, daca nu ai timp sa-l lasi sa se usuce liber (cum ar fi cel mai indicat). De asemenea, in masura in care acest lucru este posibil, nu intinde parul in aceeasi zi in care l-ai spalat, ci in ziua urmatoare - firele se vor electriza mai putin.

Pentru a proteja firul de efectele caldurii, foloseste ulei de par special conceput in acest scop si avand efect de protectie termica. Nu aplica prea mult insa, pentru ca ulterior exista riscul ca parul sa arate ca si cum ar fi nespalat.

Cel mai bine este ca in prealabil sa aplici un balsam special, care nu se clateste si este special conceput pentru intinderea parului.

Daca nu ai un astfel de produs la indemana, poti folosi si spuma coafanta. Prinde cate o suvita de grosime medie, aplica spuma pornind de la radacina si usuc-o de jos in sus, de preferat cu jetul de aer rece, pentru ca este mai putin agresiv decat cel fierbinte.

Placa de intins parul pe baza de aburi prezinta avantajul de a hidrata forul in timpul operatiunii, lasandu-l stralucitor si matasos.

Suvitele intinse pe placa nu trebuie sa fie prea groase, iar aparatul nu trebuie lasat sa actioneze mai mult decat intervalul prevazut pe ambalaj (acesta difera in functie de tipul placii, care poate fi din metal sau ceramica).

ondulatorul de par big grinaca vrei sa-ti oferi o schimbare de look, ondularea podoabei capilare este una din cele mai simple solutii. Alt avantaj al parului cret este acela ca se aranjeaza foarte usor si il poti purta liber sau strans in coada.

Exista mai multe tipuri de bulcle pentru care poti opta atunci cand vrei sa-ti ondulezi parul (bucle foarte mici si stranse, bucle mai mari, ondulat sub forma de "valuri" etc) - alegerea nu iti va fi dificila. Iti poti ondula parul singura, acasa, ori poti merge la un salon profesional.

Aspecte pe care trebuie sa le iei in considerare

Parul proaspat vopsit este mai greu de ondulat. Acest lucru este cel mai vizibil atunci cand vrei sa-ti ondulezi parul permanent. Nu este bine sa te vopsesti nici inainte si nici dupa coafarea permanenta.

Nu apela la coafarea permanenta nici daca parul tau are firul foarte subtire sau este deteriorat deoarece nu poate rezista substantelor chimice care se folosesc in procesul de ondulare. Pentru a vedea daca ai parul puternic si sanatos, sau, din contra, el este deteriorat, pune cateva fire intr-un recipient cu apa. Parul sanatos trebuie sa pluteasca, daca se scufunda, inseamna ca este deshidratat.

Parul des si sanatos se onduleaza mult mai repede si mai bine decat cel rar si moale.

Desimea buclelor depinde de marimea bigudiurilor sau instrumentelor pe care le folosesti pentru ondulare.

In functie de tipul parului si de lungimea sa, ondularea permanenta va rezista minim 2 luni si maxim 6 luni. Iti poti ondula parul la un salon profesional sau poti apela la ondulatorul electric pe care il poti folosi singura, acasa. Pentru a-ti ondula parul folosind aceasta metoda ai nevoie de cel putin 30 de minute - 1 ora, in functie de cat de lung si des este.

Pentru aceasta ai nevioe, pe langa ondulatorul electric si de: spray fixativ pentru volum, balsam (daca ai parul foarte des), un uscator de par, cleme, ser pentru stralucire si un pulverizator cu apa.

Procesul de ondulare: Dupa ce ti-ai spalat parul, aplica sprayul pentru volum la radacina firelor, apoi maseaza bine zona. Daca parul tau este des, aplica apoi putin balsam si maseaza din nou. Foarte incet, piaptana-ti parul pantru ca produsele pe care le-ai aplicat anterior sa se distribuie uniform. La final, foloseste uscatorul de par, alternand aerul cald cu cel rece.

Imparte parul in trei sectiuni asigurandu-le cu cate o clama. Apoi, ajutandu-te de ondulator incepe sa ondulezi cate o suvita in parte. In functie de preferintele tale alegi grosimea suvitelor. Dupa ondularea fiecarei suvita, aplica pe aceasta spray fixativ pentru a-i da rezistenta.

Nu-ti pieptana buclele! Daca vrei ca ele sa para mai dese, foloseste degetele pentru a le desprine. Nu exagera cu fixativul daca nu vrei ca parul tau sa devina foarte rigid si geru. Pentru mai multa stralucire, aplica dupa ondulare putin ser pentru stralucire.

S-AR ZICE CA PLACA ARDE MAI MULT CA ONDULATORUL DE PAR.

| Dannyjj a răspuns:

Daca ai pus intrebarea "cine"... atunci raspunsul este omul(tu cu mana ta)! happy
Daca puneai intrebarea "ce sau care", atunci iti raspundeam direct cu:
Ambele, depinde de timpul de folosire si cat de des folosesti aceste aparate, dar daca chiar vrei sa luam asa, care este cel mai daunator pentru par, as zice ca placa pentru par pentru ca parul este incalzit si strivit, la ondulator e ceva asemanator doar ca parul are destul loc ca sa alunece si sa se onduleze.
Dar depinde foarte mult si de calitatea aparatelor.

| LoveYouR a răspuns:

Iti spun eu:Logic ca ondulatorul arde mai mult parul.Stii de ce?tonguehappyDeoarecetonguelaca, ce faci cu ea? Iti indrepti parul, placa o pi pe o anumita suvita de par...nu? Ondulatoru, ce faci cu el? Iti faci parul cretz.Nu? El arde mai mult parul deoarece suvita de par o rasucesti pe ondulator, astfel, toate suvitele d par sunt atinse, si se ard.Sa sti ca asa este. Mie asa mi'au spus hairstylerii astia de la coafor.Crede'ma ca au dreptate!oh go onNu strica o funda! Funda pls!

| pItIcOt_7652 a răspuns:

Placa...asa cred eu thinking

| deewtzycka a răspuns:

Placa deoarece face mai multe chestii parului decat ondulatoru! funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele, depinde daca e de ceramica nu arde, daca e ceva naspa arde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vopselurile.sant chimice.