| flaviu1996 a întrebat:

Cine stie care este diferenta dintre chirurg plastician si estetician? sadin afara de nume logic laughing ) FUNDA!

3 răspunsuri:
| beatrice9849 a răspuns:

>Chirurgie plastică = ramură a chirurgiei care se ocupă cu îndreptarea unor deformări congenitale sau accidentale ale corpului omenesc (în special ale feței)
>Chirurgul estetician-se ocupă cu efectuarea unor operații care nu au legatura cu funcționarea organelor, ci exclusiv la aspectul acestora.

| emin3nt a răspuns:

Un raspuns detaliat aici http://forum-romania.eu/......-estetica/

| Fighter a răspuns:

Chirurgie plasticiana = chirurgia care se ocupa cu repararea, restaurarea, remodelarea sau reconstructia unei parti vatamate, cu malformatii sau pierdute ale corpului uman.

Chirurgie esteticiana =semnifica orice procedura care presupune reconstructia sau modificarea aspectului sau formei unei parti a corpului.

Aaaadicaaa... Un chirurg plastician te opereaza daca ai suferit un accindent ( de exemplu ti-ai ars fata si el iti inlocuieste pielea) si un chirurg estetician te opereaza daca vrei tu ( de exemplu sa iti schimbi forma la nas). big grin