| xBlonde a întrebat:

Cum imi pot da seama ce forma are fata mea? Nu imi pot da seama... e ceva intre rotunda si patrata credlaughing.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deseori una si aceeasi fata poate apartine mai multor tipuri. Atunci determinam trasaturile care predomina si astfel ghicim tipul fetei.
Fata ovala - este considerata forma ideala.
Fata rotunda este atunci cand disanta de la frunte pana la barbie si de la un pomete la altul este aproape aceeasi, iar obrajii, maxilarul inferior si barbia sunt rotunjite si moi.
Fata patrata are maxilarul proieminent si celelalte parti ale fetei dreptunghiulare.
Fata triunghiulara este lata in partea de sus (frunte si pometi) si se ascuteste spre barbie.
Fata trapez invers fetei triunghiulare este mai lata in maxilar si barbie, ingustandu-se spre frunte.
Fata dreptunghi se deosebeste prin dimensiunea exagerata fruntii si barbie alungita.
Fata romb are pometii proeminenti si frunte ingusta, iar barbia – ascutita.
Deci, daca nu esti proprietara fericita a unei fete ovcu ajutorul machiajului trebuie sa ascunzi oarecare detalii ale fetei, iar altele sa le pui in evidenta.
Fata rotunda se va "intinde" vizual, micsorandu-se volumul obrajilor. Pentru aceasta se vor aplica talc de fata sau fond de ten cu un ton mai inchis decat tenul fetei de la tample pana la maxilarul inferior. Iar pe pometi se va aplica un fard neutru sau mai inchis in forma de triunghi alungit spre colturile gurii.
Fata patrata se va "netezi pe la colturi", adica fruntea si maxilarul inferior. Pentru a a tinge acest scop se vor intuneca partile proeminente ale maxilarului inferior si se va rotunji linia cresterii parului. Pe obraz se va aplica un fard in culori aprinse in forma de triunghi intins spre tample.
La fata triunghiulara se va tinde spre egalarea partii de sus – late, cu cea de jos-inguste. Se vor intuneca tamplele si partea de sus a pometilor. daca barbia este proieminenta si ascutita, aceasta se va pudra cu un talc intunecat. Se vor deschide zonele de sub pometi, iar pe partea din fata a obrazului se va aplica un fard deschis in forma de romb.
La fata trapez, inves, se va ingusta partea de jos si se va incerca latirea celei de sus. Pentru aceasta se va intuneca partea exterioara a maxilarului inferior, se vor deschide maximal tamplele, iar pe obraz se va aplica fardul in forma de dreptunghi retusat si alungit spre tample.
Fata dreptunghiulara trebuie scurtata s rotunjita vizual. Se vor intuneca linia cresterii parului si barbia. Obrajii din contra se vor innalbi si se va aplica un fard cat mai deschis in forma de oval retusat orizontal.
La fata romb se vor "inmuia" colturile. Se va intuneca partea proieminenta a pometilor si se vor deschide partea de sub pometi si tamplele. Se va aplica un fard intunecat pe partea din fata a obrazului in forma de triunghi.