| acris a întrebat:

Cum pot scapa de vergeturi? cremele nu sunt asa de bune sunt mai degraba sa le previi. Am pe talie si pe coapse unele sunt albe si unele rosii, vreau sa scap definitiv de ele, nu stiu au aparut? astept un sfat sau o recomandare

3 răspunsuri:
| warwara a răspuns:

Vergeturile apar datorita schimbarilor bruste de greutate, de obicei cand slabesti f mult intr-un timp scurt. Daca previi aceste schimbari de greutate, poti preveni si aparitia lor. De cele albe, nu stiu daca poti scapa, dar stiu ca de cele rosii a scapat o prietena dupa vreo 3 luni de sedinte cu un aparat cu laser daca nu gresesc. Succes!

| MikyMi a răspuns:

Majoritatea oamenilor si chiar adolescentii au vergeturi. Pana la 70% dintre femeile insarcinate fac vergeturi. Acestea sunt mici zone slabite din piele care pot afecta atat barbatii cat si femeile. Sunt slabiri ale zonei de sustinere din piele, ducand la separarea straturilor de piele, lasand pielea decolorata si striata.

Vergeturile apar cand tesutul de sub piele este tras sau inins. Sunt forme de cicatrizare a pielii cu o nuanta alba, care se formeaza la nivelul dermei. De obicei apar ca linii rosiatice, care treptat se decoloreaza, devenind argintii sau albe.

Sunt cauzate de schimbari in tesutul elastic de sustinere care se afla exact sub piele. Acestea apar atunci cand pielea este extrem de intinsa, in timpul sarcinii sau a ingrasarii bruste. Cand pielea se intinde pe o perioada scurta de timp, apare ruperea dermei, care cauzeaza cicatrici in piele/derma. Din fericire, in majoritatea cazurilor semnele se estompeaza in 6 -14 luni dupa nastere. In functie de culoarea pielii, culoarea acestora poate fi roz, rosiatica, maro sau alba.

Ce anume cauzeaza aparitia vergeturilor?
- nasterea
- pierderea in greutate
- scaderea in greutate
- cresterea brusca
- pubertatea
- obezitatea

* Ingrasarea sau slabirea excesiva este principala cauza a aparitiei vergeturilor.
* Pierderea de colagen si elastina din piele cauzeaza vergeturi
* Vergeturile sunt in general asociate cu graviditatea si obezitatea. Mai mult de 60% dintre femeile insarcinate fac vergeturi.
* Pot aparea dintr-o deficienta nutritionala.
* Pot aparea ca un rezultat al unei functionari defectuoase a colagenului.
* Pot aparea si la copiii care au devenit rapid obezi.
* Unele persoane sunt predispuse genetic sa faca vergeturi.
* Uneori pot fi simptome ale sindromului Cushing – o afectiune in care glandele suprarenale produc prea multi hormoni si astfel apar semne rosiatice pe abdomen.

Femeile si barbatii pot face vergeturi in diferite zone ale corpului. Vergeturile apar frecvent in perioada pubertatii si a graviditatii – momente cand corpul trece prin schimbari rapide, de aceea multe femei le fac dupa nastere. Pot aparea oriunde pe suprafata corpului – unde pielea a fost intinsa o perioada de timp. Zonele cele mai frecvente sunt: soldurile, fesele, coapsele, bratele, sanii si abdomenul. Femeile insarcinate incep sa faca vergeturi pe abdomen in a doua jumatate a sarcinii, pe masura ce pielea se intinde pentru a face loc fatului care creste.

Vergeturile pot afecta pe oricine, dar unele persoane sunt mai predispuse decat altele. Unii au un colagen mai slab decat altii, asa ca sunt mai predispusi la vergeturi. Chiar si atletii care fac exercitii regulat pot face vergeturi, chiar daca esti slab si mananci sanatos le poti avea.

Sfaturi folositoare:

* Masati si exfoliati pielea in mod regulat pentru a creste circulatia sangelui.
* Pastrati-va pielea hidratata.
* Este important sa mancati sanatos daca doriti sa preveniti formarea vergeturilor. Evitati joaca cu dietele.
* Daca trebuie sa scadeti in greutate, faceti-o treptat.
* Aplicati pe abdomen produse destinate vergeturilor in fiecare zi in timpul sarcinii.
* Beti suficienta apa – apa va mentine pielea hidratata si sanatoasa, astfel ca scad sansele de a face vergeturi.
* Consumati alimente bogate in vitaminele D, A, C.
* Consumati alimente bogate in zinc – alune, peste.
* Evitati ingrasarea rapida.
* Este necesar aproape un an pana cand vergeturile isi transforma culoarea din rosii in albe.
* Mentineti-va greutatea sub control.
* Daca mama sau sora au facut vergeturi in timpul sarcinii, este foarte probabil sa faceti si voi.
* Vergeturile nu implica niciun risc pentru sanatate si nu compromite abilitatea corpului de a functiona sanatos.
* Vergeturile devin de obicei mai putin vizibile pe masura ce se vindeca, in timp, dar nu vor disparea niciodata complet.
* Femeile afro-americane sunt mai putin pasibile de a face vergeturi.
* Pielea uscata este mai predispusa la vergeturi din cauza pierderii elasticitatii.
* Cremele care contin vitamina E si unt de cacao sunt cele mai bune in prevenirea vergeturilor.
* Exercitiul regulat este esential in prevenirea vergeturilor, deoarece mentine pielea ferma.
* Pentru a masca vergeturile, folositi un autobronzant sau aplicati putin fond de ten.
* Folositi produse cu AHA si Retin A deoarece inlatura celulele moarte si ajuta la estomparea rosetii vergeturilor.
Sper sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este indicat sa incepi terapie cu Bioptron la saloanele de intretinere, dar numai cele de acolo sa stie clar ce tip de lumina iti trebuie