| Sibel_5039 a întrebat:

Cum sa faci sa-ti creasca unghiile mai repede? Help me plss. Fundita happy!

Răspuns Câştigător
| eueu1212 a răspuns:

Buna! Cresterea unghiilor variaza si in functie de starea nutritionala a persoanei. Daca esti dreptaci, unghiile de la mana dreapta vor creste mai repede si invers. De asemenea, unghiile de la degetele mai lungi vor creste mai repede.

Varsta si perioada anului au un rol important in cresterea ungiilor. Unghiile cresc mai repede vara si la persoanele sub 30 de ani.

Dieta este foarte importanta. Dietele extreme, in special cele scazute in proteine pot incetini cresterea unghiilor. Ai grija sa ai o dieta echilibrata pentru a oferi vitaminele si mineralele necesare cresterii unghiilor. Daca este cazul, ia un supliment alimentar.Este surprinzator, insa si rosul unghiilor le poate face sa creasca mai repede, desi nu este recomandat.

Nu in ultimul rand, ingrijirea este foarte importanta. Unghiile ingrijite cresc mai repede, in comparatie cu cele rupte si care nu primesc atentie! Incearca sa cauti un lac de unghi cu calciu. Un alt sfat pe care eu il practic si ma ajuta ff mult imi pun pasta de dinti sub unghii cu o scobitoare. Unghile arata foarte fain si vor fi si foarte lucioase. dale o forma egala la toate si ai grija de ele... tinele in apa cu sare si ai sa vezi va se vor intari si mai dale si cu iod, adica ia un betisor cu vata si pune-l in iod si unge toata suprafata unghiei... fundita plzzzbatting eyelashes? te pup pa-pa

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se găseşte la farmacie gel pentru îngrijirea unghiilor sau masezi unghiile cu ulei de ricin în fiecare seară cel puţin 2 luni de zile.
Unghiile trebuie să fie curate, nu ojă pe ele.
Pa, pa.

| Lexya a răspuns:

Z@p@c! th@ ai dreptate eu's dreptaci sh unghiile de la mana dreapta cred mai repede, oricum la intreabarea ta nu stiu sa raspund si eu vreau sa-mi creasca unghiile mai repedesad

| Sanda25 a răspuns:

Eu folosesc ceva de la AVON. Este excelent si nu este scump. Am mai gasit si de la MAVALA, bun, dar erau cam... foarte scumpe.