| PedoBarbie a întrebat:

Cum să îmi mai fac părul-tuns, vopsit, coafat? Sunt fată.

Răspuns Câştigător
| Scorpiel a răspuns:

Cum consideri tu ca te-ai simti bine...gura lumii nu conteazawinking

| PedoBarbie explică (pentru Scorpiel):

Ok. Mulţumesc de răspuns.

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la un salon pentru frumusețe.
Pa, pa.

| MihaelaDart a răspuns:

Depinde ce varsta ai. Vopsitul nu ti-l recomand daca ai sub 17-18 ani, depinde daca vrei sa ti-l deschizi iti distrugi parul, se toceste mai repede.
Daca vrei sa ii schimbi culoarea o poti face acasa prin tratamente naturale.

Cum sa vopsesti natural parul blond
Musetelul si galbenele se folosesc pentru deschiderea nuantei de par blond. Fierbe 100 g de flori de musetel int-un litru de apa pana scade la jumatate. Procedeaza la fel cu 50 g de flori de galbenele si 500 ml de apa. Amesteca doua cani de decoct de musetel cu o cana de decoct de galbenele si zeama unei lamai. Imbiba parul, dupa ce l-ai spalat si l-ai clatit, in aceasta vopsea naturala si usuca-l, ideal la temperatura camerei.

INGRIJIREA PARULUI CU BANANE SI MIERE

Cum sa vopsesti natural parul roscat
Pentru ca parul roscat sa capete frumoase reflexe aramii, foloseste inguzie din frunze de nuc sau coaja de ceapa. Toaca 100 g de frunze de nuc si pune-le in 2 litri de apa fierbinte, acopera vasul si lasa la infuzat 15 minute. Daca vrei, poti combina frunzele de nuc cu frunze de ceapa sau, pentru un aramiu mai deschis, poti folosi doar frunze de ceapa. Clateste parul cu aceasta infuzie si lasa-l sa se usuce la temperatura camerei.
O nuanta de rosu mai puternica poti obtine cu sucul a doua sfecle rosii si doi morcovi. Extrage sucul legumelor, amesteca-l, aplica-l pe parul umed si lasa-l sa actioneze timp de 15 minute, dupa care clateste parul.

Tunsul si coafatul, le poti face la un salon.

| wolder a răspuns:

Intereseaza-te ce coafura merge cu forma fetei tale
cauta ce culoare merge cu pielea ta
in urma trasaturilor tale, iti poti alege si felul de coafura

| PedoBarbie explică:

Nu am nevoie de sfaturi ca: nu te tunde, nu te coafa sau nu te vopsi. Eu am întrebat cum să îmi fac părul: cum să mă tund, coafez şi vopsesc. Voi:fetele cum aveţi părul aranjat?

| MihaelaDart a răspuns (pentru PedoBarbie):

Eu am parul tuns in scari, e trecut de sani, culoare naturala a parului. De 2 ani am renuntat sa ma mai vopsesc. De coafat il fac singura, asta numai in cazul ca vreau sa merg la un eveniment merg la salon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar nu e bine sa te vopsesti. Vopsitul strica parul si afecteaza in timp vederea. Cat despre tunsori-coafat te poti uita pe net la poze si in functie de ceea ce iti place aia iti faci. Te poti consulta si cu coafeza spre a te aranja adecvat varstei si in functie de forma chipului tau.

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca asta e cea mai mare aberatie ca vopsitul afecteaza vederea. Sunt cazuri minime care au reactii advserse la componentii din vopsea ori data de valabilitate este expirata. Cazuri de 2-3% pe glob, dar nu e la general. Nu mai speria lumea. Pana acum toata populatia ar fi avut probleme cu vederea cei/cele care isi vopsesc parul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Cred ca ar trebui sa te informezi mai bine despre compozitia chimica a vopselei de par si apoi sa contrazici pe cei care vorbesc in cunostinta de cauza. Vopsitul poate afecta intregul organism, nu doar vederea cum am spus eu. Resorcina este unul dintre cele mai nocive elemente din compozitia vopselei de par. Este este extrem de iritant pentru piele si ochi. Amoniacul de asemenea. Iritarea ochilor cu fel de fel de substante chimice poate duce in timp la diverse afectiuni. Poate vrei sa iti povestesc si despre sulfatii din vopsele de par, ca sa afli cum te poti imbolnavi de plamani din cauza lor.

| raresandrey a răspuns:

Incearca punk, newromantic, new wave, depeche sau mai bine tuns pa piele.https://www.google.ro/......ps?/search

| Scorpiel a răspuns:

Cum iti doresti tu, gura lumii e sloboda, cine te place te place oricum ai fi :p

| manuelstone a răspuns:

Cu talent

| PedoBarbie explică (pentru manuelstone):

Amuzant, nu am ce zice. Oricum, mulţumesc că ai răspuns.

| manuelstone a răspuns (pentru PedoBarbie):

happy

| BibiBiby a răspuns:

Eu aș zice să îl tunzi. Tunsul ajută să nu mai ai parul tocit, plus ca daca te tunzi, iti creste parul mai repede. Coafatul nu prea ajută deoarece arde părul și vopsitul îl tocește. Nu stiu pentru ce ocazie, dar pentru o nunta sau ceva, ar merita să te coafezi. De obicei fetele cu parul lung par mai dragute. Unor fete nu le sta deloc bine cu parul lung, altora le sta bine cu parul scurt. Depinde de fizionomia feței.
Sper că te-am ajutat.
Funda?