| Upz0r3 a întrebat:

Cum sa scap de culoare galbena de pe dinti? [ma spal zilnic pe dinti am folosit si bicarbonat cu lamaie dar degeaba]

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Iti faci o albire de dinti la dentinst daca vrei neaparat sa-i ai albi cat mai repede

| Sara2 a răspuns:

Detrataj dentar ...atat

| Konata a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare pentru ca dintii nu se albesc in cateva zile, dureaza saptamani si chiar luni. Dar daca nu ai rabdare poti incerca o albire a dintilor la dentist sau poti gasi la farmacie un fel de folii de pus pe dintii pentru albire.

| QueenBey a răspuns:

Ai dinti galbeni sau pete galbene?
Cand erai mic luai multe antibiotice?

(raspunde la intrebarile astea si sa vedem ce e de facut ) :*

| Upz0r3 explică (pentru QueenBey):

Da....mama ma indopa, mereu cand raceam direct antibiotice...ce este de facut? am pete nu-s de tot galbeni si nu-s toti doar 3 big grin

| QueenBey a răspuns (pentru Upz0r3):

Si prietena mea cea mai buna are aceeasi problema.
Ea a facut detartraj. Dar nu e de-ajuns. Trebuie sa te speli foarte foarte bine pe dinti cu pasta. si ce spun cei de mai sus sa folosesti.
Din pacate este un fel de boala. nu scpai deloc usor de ea!
Un lucru e cert... nu va disparea nicidoata de tot.

| SerafimHD a răspuns:

Pasta de dinti mai verzuie foloseam eu! Dar se poate si chirurgical prin albire!

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| iuliatntbumbum3107 a răspuns:

Nu e sanatos sa te speli prea des cu bicarbonat si lamaie, slabesc smaltul dintilor si o sa ai probleme mai tarziu... incearca cu paste de dinti naturiste, au un gust mai neplacut dar sunt cele mai eficiente si sanatoase pentru o igiena dentara

| VampyYuki a răspuns:

Spala-te cu o pasta de dinti de la Blend A Med si foloseste o periuta Oral B...Si mai incearca cu bicarbonat de sodiu.Altceva nu prea stiu...Dar daca nici asta nu functioneaza ai putea sa mergi la dentist sa ti-i albesti(nu stiu tehnica dar cel mai bine ar fi sa intrebi un medic dentist). Sper ca te-am ajutat.

| DeleteAcount a răspuns:

Ai putea sa stergi cu coaja de banana dintii, am vazut aceasta metoda pe net, si sunt multe altele...sau poate sa pleci la dentist ca sa-ti faca inalbirea dintilor -e cea mai usoara si mai costisitoare (cred eu)metoda...dar merita
Succes

| Anutza1115 a răspuns:

Ai putea rămâne surprinsă dar puţine persoane se nasc cu dinţii perfect albi. De regulă aceştia sunt gri sau galben pal. Principala cauză a îngălbenirii dinţilor este uzura timpului. Cafeaua, sucurile, fructele roşii, dulceaţa din fructele roşii, vinul, ţigara iată nişte elemente care uzează cu timpul emailul dinţilor şi colorează dinţii în galben. Chiar dacă este un fenomen uşor de reparat, îngălbenirea dinţilor este inevitabilă. Este posibilă doar încetinirea fenomenului sau ascunderea lui! O alimentaţie bogată în calciu va încetini procesul de îngălbenire al dinţilor, dar nu va elimina total petele galbene. Nu putem lupta cu timpul care trece din păcate!

Trucuri pentru albirea dintilor:
1.Bicarbonatul de sodiu
2.Sarea de mare groasă
3.Peroxidul de hidrogen (apa oxigenată)
4.Infuzia de mentă
5.Decoctul de busuioc.