| emilia21 a întrebat:

Cum scap de cosuri prin remedii naturale, nu vreau nimic cumparat?

Răspuns Câştigător
| Black_Cherry a răspuns:

Incearca cu baie de aburi. Iti poti face o masca din aspirina cu miere de albine pe care sa o folosesti nu mai mult de 2 ori pe saptamana(pentru ca iti poate usca pielea) timp de o luna-doua. Amesteci 2-3 aspirine cu miere de albine si cu 2 picaturi de apa sau lamaie...Sigur ai in casa niste aspirinawinking la mine a dat rezultate...Sau poti lua in fiecare zi echinaceea si ulei de catina(capsule) 2 saptamani iei apoi 2 saptamani pauza si tot asa timp de 3 luni(stiu ca nu vrei nimic cumparat dar astea sunt din plante) nu numai ca o sa te scape de cosuri dar o sa iti apere sistemul imunitar

15 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Admir raspunsul dat de soothe, are multa intelepciune si te-as ruga sa il urmezi negresit caci stie el bine, ce zice. Apoi as mai adauga sa cumperi Argila si sa iti faci o masca cu ea si ai sa constati singura binefacerile ei, doar am raspuns pe aceasta tema a cosurilor la foarte multe tinere de aici, dar oare cate incearca aceaste remedii naturale si deloc scumpe, pe care cu darnicie le scriem aici ca sa foloseasca. Numai bine, Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Si inca ceva : mai poti cu malai muiat in apa, sa iti freci usor si circular toata fata, portiune cu portiune, pana ajungi la nas ( unde sunt mai multe puncte negre si repeti usor acolo de doua ori ) si apoi continui usor pana la gat; dupa aceea, se clateste fata cu apa din abundenta si se da cu o crema nu foarte grasa - Apidermin ( ce are in compzitie laptisor de matca - produs al stupului atat de apreciat ), hranitoare si nici scumpa ca nu vrei sa cheltui bani. Multa sanatate si rezultate optime, Lucien.

| Black_Cherry a răspuns:

O si nu le stoarce ca mai rau le faciwinking, o sa iti apara mai multe si o sa-ti ramana semn.

| PuяpℓeMusic a răspuns:

De ce nu vrei nimic cumparat?
Incearca cu comprese cu musetel.

Alte răspunsuri
| Vampii a răspuns:

In fiecare seara sa dai cu zeama de lamaie pe fata sau daca nu intr-un paharel micut amesteci o lingurita de bicarbonat cu apa si dai pe fata bicarbonatul, nu-l lasi mai mult de 5 minute, sper sa-ti fie de folos.

| emilia21 explică:

Nu vreau nimic cumparat pentru ca mi-au demonstrat ca sunt doar reclame, am luat alifii si pentru cosuri negre tot felul de solutii inutil, si nu am multe cosuri incat sa zic ca am tenul gras, ma zbat doar pentru cateva, si oricum la nici o fata nu-i place sa aiba fata plina de cosuri!

| emilia21 explică:

Multumsc isabela pentru sfaturi sper sa-mi dispara intr-un final. niciodata nu mi-am spart un cos, am preferat sa cada singur.

| gabitzza20 a răspuns:

Retin-A este cea mai buna crema care te scapa definitiv de cosuri daca te dai cu ea in continuu pe fese timp de 2 luni pe pilea curata o singura data pe zi cat sa acopere portiunea afectata.

soothe
| soothe a răspuns:

In primul rand cred ca ar trebui sa faci o cautare pe TPU pentru ca intrebarea aceasta s-a mai pus cel putin de cateva ori in ultima vreme. Cu toata modestia iti recomand sa citesti un articol pe care l-am scris cu acest subiect si pe care il poti citi pe situl acesta http://bit.ly/cZRGVt
Articolul este suficient de curpinzator si pe ultima pagina sunt cateva remedii. M-as mira sa nu-l fi gasit pana acum. Oricum, ai alturat un exemplu de remediu pentru cosuri (acnee), extras din situl cu pricina:
"In China se foloseste pentru curatatul fetei in asemenea situatii, zeama de lamaie. Daca lamaile lipsesc, ele pot fi inlocuite cu urmatoarele alternative :
- suc proaspat de mere si radacina de telina 1:1 (stors cu strocatorul de fructe); aplicati pe fata dimineata si seara;
- sau, dimineata cand va treziti, inainte de a va sapla pe dinti, aplicati saliva pe ariile infectate. Cand saliva se usuca, repetati de cateva ori. Acesta este ca un fel de autovaccin, deoarece in timpul noptii, organismul se mobilizeaza sa lupte cu bacteriile din gura si in saliva se gasesc mai multe elemente antiseptice decat in timpul zilei si putem zice, decat oriunde in alta parte a organismului (chiar daca vi se pare nobisnuit, incercati, nu aveti ce pierde si oricum este mult mai ieftin decat un tratament cu hormoni)."
Cred ca pentru tine ultimul dintre remedii se potriveste foarte bine, pentru ca nu trebuie sa-l cumperi (asa esti tu chibzuita de felul tau, cu toate cele?). Sa stii insa ca asiaticii, chinezii in special au o vorba "Cine nu plateste, nu se face bine". Probabil ca ei au fost atenti la schimburile astea de energie si au luat seama la legile universale. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da as vrea sa i zic sa se spele cu ceai de musetel in loc de apa cel mai sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te dai cu unguentul cutaden este foarte bun!

| Alice_6278 a răspuns:

Sfat:incearca sa nu le observi, nu pune mana pe ele, nu le sparge, cand te speli da-te pe fata cu sapon lichid si sterge-te incet. Nu stiu, la mine a functionat, incearca, sper ca va avea efect.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Mai greu scapi de cosuri, prin remedii naturale, mai ales daca e o acnee puternica. Daca le spargi/ storci iti raman semne si e posibil sa iti apara mai multe apoi. Daca te ajuta cu ceva, eu am scapat de cosuri si puncte negre cu creme pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Si eu tot aceste produse naturale anti-acnee de la Thursday Plantation le recomand.