| SecretNameAnne a întrebat:

Cum scap de usturimea de dupa bronz?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Dacă totuşi aţi ajuns să vă ardeţi, găsiţi leacuri chiar în frigider.

Iaurtul, răcorire instant. Iaurtul e binecunoscut pentru calităţile sale de a calma pielea iritată. Se aplică direct, în strat subţire şi se masează uşor. Se lasă să acţioneze timp de 10 minute, după care se clăteşte cu apă cât mai rece sau cu ceai de muşeţel. În plus, vă regenerează pielea.
Varza vă scapă de usturimi. Varza vă poate ajuta şi ea să scăpaţi de senzaţia neplăcută de usturime. Zdrobiţi câteva frunze proaspete cu un fund de sticlă sau cu un pahar şi aplicaţi-le pe zona afectată. În câteva minute, durerea se va diminua şi arsura se va vindeca mai repede. Mai puteţi aplica pe piele cataplasme cu oţet diluat cu apă.
Aloe vera, pentru restabilirea echilibrului pielii. Gelul de aloe vera e unul dintre cele mai bune leacuri împotriva arsurilor solare, pentru că ajută la restabilirea rapidă a echilibrului natural al pielii. Se unge zona afectată cu această substanţă. Dacă nu aveţi o plantă din care să extrageţi sucul, cumpăraţi un produs cu un procent cât mai mare de pulpă.
Uleiurile naturale, pentru arsuri moderate. Puteţi face o baie călduţă, în care să adăugaţi 10 picături de ulei de muşeţel şi 10 picături de ulei de lavandă. Când ieşiţi din cadă, vă ştergeţi prin tamponare cu un prosop moale, fără să vă clătiţi. Pielea se va hidratata mai bine şi disconfortul va dispărea în scurt timp. O altă metodă bună este masajul zonei afectate cu ulei de măsline.
Comprese cu ceai verde. Puteţi să faceţi o infuzie dintr-o linguriţă de ceai verde la o cană cu apă clocotită. Se acoperă cinci minute, după care se strecoară. Se lasă să se răcească şi se aplică o compresă cu ceai pe zona arsă. Se lasă să acţioneze timp de 10 minute. Se poate face acest tratament de mai multe ori pe zi.
Beţi multe lichide. Este important să beţi suficiente lichide (apă plată sau ceai de plante neîndulcit) pentru a vă rehidrata. Trebuie să fiţi atenţi şi la ce mâncaţi. Pentru a vă restabili complet, aveţi nevoie de un aport crescut din vitaminele C, A şi E. Puteţi lua şi suplimente, şi ulei de in. Consumaţi multe fructe, legume crude şi sucuri naturale proaspăt stoarse.

Nu faceţi duş după plajă!

Sursa: http://www.libertatea.ro/......44371.html

8 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Iti dai cu iaurt sau otet.

Dar cel mai bine iti iei o lotiune calmanta dupa bronz, gasesti la farmacie, supermarket etc. In felul asta esti sigura ca nu patesti nimic dupa, si te si relaxeaza.

| dasky90 a răspuns:

Crema sau otet... otetul este foarte bun.stai putin asa cu el apoi dupa 30 40 de min faci un dus si esti ca noua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu spray-uri speciale pentru asa ceva care se gasesc in farmacii. Daca nu, folosesti metode babesti... iaurt, otet (asta in cazul in care te ustura in limita normalului) Daca e vorba despre arsuri, trebuie neparat un remediu de farmacie.

| ShadowGhost a răspuns:

Pai,incearca sa te imbraci cu maneca lunga si cu pantaloni lungi si date seara cu crema.O sa iti treaca, dar nu atat de repede

| sasha1265 a răspuns:

Te dai cu iaurthappy iti calmeaza pielea

| SecretNameAnne explică:

Va multumesc pentru raspunsuri..nu pot da decat o funda, restul voturi happy

| RoPrototype a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa te dai cu o crema

| FanCkY a răspuns:

Date cu iaurt e ff bun