| LifeEndsWithADream a întrebat:

Cum se foloseste violetul de gentiana pentru suvite? La fel ca albastrul de metil, se aplica pe par si apoi se usuca sau trebuie aplicat, asteptat cateva minute si apoi clatit? Mersi!

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Dacă eşti blondă/şatenă: o să fie nevoie de o singură aplicare. În cazul în care nu ai mai făcut asta înainte, 2 aplicări.
Dacă ai părul mai închis, s-ar putea să fie nevoie de 3-4 aplicări, maxim.
Îţi pui nişte mânuşi de plastic şi iei puţină vată/dischete demachiante. Torni soluţia pe vată şi aplici pe şuviţă. Între timp mai răsuceşti şuviţa când pe-o parte, când pe alta. Îl laşi să se usuce. Îţi prinzi restul părului înainte ca să nu iasă aiurea. După ce ţi s-a uscat, vezi cum se vede şi tu decizi dacă vrei mai intens sau îl laşi aşa.
Nu-l clăteşti, că o să se ducă toată culoarea. Oricum iese la 4-5 spălări.
Atenţie! Dacă ai părul cu tente roşcate, albastrul de metil se va face spre verde la a 3-a spălare.

2 răspunsuri:
| LifeEndsWithADream explică:

Mi-am facut azi suvite..si pot sa va spun ca nu a iesit deloc mov.laughing mi-a iesit verde auriu laughing am parul saten inchis. se vede bine si pe parul brunet. Suvitele se vad doar la lumina buna, in rest nu se vad deloc. Ma gandesc ca pentru sa iasa mov, necesita decolorare mai intai. Oricum, e bine sa am ceva culoare in par.laughing

| denise89 a răspuns:

Pai mai intai asigura-te ca manusile nu sunt sparte(o sa te murdaresti rau pe maini si iese greu), apoi toarna albastrul pe vata si dati cu vata prin par.fa chiestia asta de doua or si o sa iasa bine.