| lyTTTT a întrebat:

Cum se utilizeaza uleiul de ricin pentru regenerarea si cresterea parului?

10 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Tratament simplu cu ulei de ricin - Datorita ingredientelor sale acest ulei stimuleaza regenerarea si cresterea parului, precum si fortificarea firului de par. Se recomanda masarea parului in fiecare seara, timp de 5-10 minute, apoi clatirea parului cu putin sampon si apa din abundenta.

| AndraNicoleta a răspuns:

Spatamanal. Iti aplici un strat uniform de 7-8 piacturi la radacina firului de par. Il lasi sa actioneze 3-4 ore, dupa care te speli cu un sampon hidratant.

| lyTTTT explică:

Dar se aplica pa prul ud sau uscat?

| Tzukushi a răspuns:

Hei..eu il folosesc pentru gene, citeste experienta mea personala

http://www.sfaturilemariei.com/......personala/

| Uza a răspuns:

Masca pentru par:
1) ulei de ricin
2)ulei de masline
3)galbenus de ou
4) miere
A) Uleiul de ricin se aplica pe par (uscat sau ud, cum doriti), de la radacina pana la varfuri.
Uleiul de masline + galbenus + miere = masca(o pasta) se aplica pe tot parul si se lasa intre o ora si doua ore masca pe par.
B) Parul se spala o data, maxim de doua ori cu sampon, de preferat cu sampon pentru copii ( de la farmacie) fara sulfati pentru ca ataca parul ( il usuca, degradeaza) si daca nu folosim un astfel de produs, optati pentru un sampon de calitate
C) Dupa ce ati spalat parul bine, se aplica un balsam foarte bun ( Dove ) si se lasa cateva minute(5min)
D) clatim foarte bine parul, apa sa nu fie foarte calda, vara e bine sa ne clatim parul cu apa mai rece.
E) se aplica pe parul umed tratament leave-in de la Avon
ATENTIE!
1. nu se perie parul cand este ud
2. nu se usuca cu feonul
3. taiati varfurile despicate
4.nu folositi placa fara protectie termina pentru par

Eu am facut tot ce-am zis mai sus si chiar se cunoaste...am un par mult mai frumos,fin,usor de periat,mai drept, sunt foarte multumita, iti recomand! la mine una si-a facut efectul
P.S. eu am parul foooarte aspru!
Mult succes!

| JiHyun a răspuns:

Iata care este tehnica pentru aplicarea uleiului de ricin pe podoaba capilara, pas cu pas:
1. Cu varful degetelor se va aplica ulei de ricin la radacina firelor de par si pe scalp.
2. Se va distribui uleiul uniform prin masaj usor al scalpului.
3. Nu se va folosi ulei in exces pentru ca acesta va fi mai greu de indepartat si spalat de pe scalp.
4. Dupa aplicarea uleiului, parul se acopera cu o boneta din material plastic si se va inveli intr-un prosop.
5. Uleiul se va lasa sa actioneze aproximativ 15-20 de minute asupra parului sau chiar intreaga noapte.
6. Se va spala parul cu un sampon pana cand se elimina complet uleiul de ricin.
7. Se va repeta procedura o data pe saptamana timp de 6-8 saptamani pentu ca rezultatele sa fie vizibile.
In functie de preferinte, uleiul de ricin poate fi amestecat cu alte tipuri de uleiuri (de struguri) pentru a-l face mai putin consistent, iar mirosul mai placut.

| RoxanaA_8239 a răspuns:

Tratamentul tine 2-3 saptamani, te dai cu el pe varfurile de par, la radacina firelor de par si pe scalp, stai 15min cel putin cu parul acoperit si apoi il cureti bine. uite aici mai multe despre uleiul de ricin http://www.frunza-verde.ro/ulei-de-ricin

| andree10 a răspuns:

Pentru regenarare parului se foloseste o masca : 1 sau 2 oua(cele mai importante), ulei de masline (optional) si o sticluta de ulei de ricin. Se foloseste inainte de spalat. Iti masezi capul cu masca inainte de baie si stai cu ea 45-50 min, dupa care te speli normal(cu sampon), dar ai grija ca apa sa nu fie fierbinte deoarece slabeste firul de par. P.S. dupa ce ti-ai pus masca, pune o punga de plastic si un prosop caldut peste. Am incercat si eu si chiar merge. Mult succes!

| AndreiaDinu a răspuns (pentru andree10):

Tot oul si cate picaturi de ulei pun la 2 oua?