| tuGatita a întrebat:

Cumparati haine de la second-hand? la mine in oras, se inmultesc pe zi ce trece aceste magazine. si uneori chiar vad lucruri dragute insa mi-e oarecum sa port la mana a doua(cel putin). Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maine ma duc si eu sa ma uit la un magazin second-hand!
Cu siguranta voi pleca cu o sacosa plina de acolo laughing
Am mai cumparat si sunt super bune!
Ieftine!
Eu le spal cu Vanish pentru desinfectare, detergent bun si balsam de rufe!

Am mai cumparat si am fost multumita!
Atata timp cat le speli nu au nimic
pa-pa

25 răspunsuri:
| HappyCandy a răspuns:

Eu nu cumpar dar din cite stiu in alte tari nu se poarta o haina din generatii in generatii, ci destul de putin (v-o 2 sap/luni) +multe sunt donatii care de fapt sunt haine noi.

| mona a răspuns:

Sincera sa fiu eu nu imi iau haine de la second pentru ca am senzatia ca ma mananca pielea ori de cate ori le spal[am primit o bluza era ca si noua dar....degeaba]

| tuGatita explică (pentru mona):

Asa este, acum ceva timp am luat si eu o bluza si cand am ajuns acasa am lasat-o vreo 15 minute doar in apa cu balsam si am clatit-o. cand m-am imbracat cu ea a inceput sa ma manance pielea straight face

| Konata a răspuns:

Buna!
Eu am avut ocazia sa vizitez acest fel de magazin si pot spune ca sunt niste lucruri foarte dragute acolo. Am si avut ocazia sa cumpar si, in ciuda faptului ca tpti spun ca e magazin unde sa duc cei care nu au bani sau saracii nu este deloc adevarat! Acolo se aduc si haine noi din strainatate. Deci eu zic ca poti umpara cu incredere de acolo si daca cineva afla nu baga de seama :*.

O seara buna!

| Bondarel99 a răspuns:

Si eu am magazine in oras dar nu mi-am luat niciodata nimic pentru ca nu am gasit ceva dragut care sa-mi placa...inca.In schimb mama care are niste probleme cu greutatea isi gaseste haine pe masura numai la astfel de magazine si toti o invidiaza pentru ca se imbraca bine.Am observat ca sunt haine de calitate foarte buna si de aceea au devenit tot mai populare. Daca le dezinfectezi poti spune ca le-ai luat ca noi si nimeni nu is da seama de unde iti cumperi hainele.

| Elenuca3567 a răspuns:

Si acolo poti gasi lucrurui foarte utile. Inainte sa le cumperi le verifici bine pe toate sa nu aiba defecte, pete ce nu se pot curata, etc. Cand ajungi acasa le speli/dezinfectezi bine si ai tinute noi la un pret mult mai bun decat daca le-ai fi luat chiar noi-noute. big grin Magazinele noastre sunt pline de chinezarii, rar gasesti lucruri de calitate...

| tuGatita explică (pentru Elenuca3567):

Da..si mai ales ca mai toti (fetele in general) sunt imbracate la fel..adica toate cu bluze din astea la 25-30 de lei crosetate. si apoi la sh sunt haine care nu le mai vezi si la altii.

| Kasia a răspuns:

Da,cumpar si port.
uneori nu gasesti nimic frumos dar sunt zile in care gasesti atatea lucruri interesante si frumoase si foarte ieftine.sa mergi intr-un Sh e o adevarata provocare.nu se stie niciodata peste ce dai si ce surprize placute ai.plus ca acolo am gasit muuulte genti superbelove struck.deci da, cumpar si nu am nicio problema insa inainte de a le purta le spal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aduc in completare ca am fost!
Am cumparat niste haine superbe:X

Niste pulovere maxi cu 10 lei bucata :X
Superbe!
Niste bluzite, una animal print una de culoare army
si un pulover e tot army
Sosete de bumbac noi noute cu 1 leu bucata!
Un hanorac gri cu roz 5 lei!
Deci merita sa tragi o fuga

| tuGatita explică (pentru anonim_4396):

Hihihi..am fost azi in trecere. Dar nu neaparat ca sa cumpar, insa am luat un hanorac asa dragut cu 4 leilaughing si apoi nici nu pare a fi de la Sh

| anonim_4396 a răspuns (pentru tuGatita):

Eu renunt la cumparatul din magazine!
Am sa iau de la sh ca sunt ieftine si de calitate!
Decat sa iau de la magazine chinezesti mai bine iau de la sh ca sunt de calitate si ieftineeeeeeee

| tuGatita explică (pentru anonim_4396):

Da, adica e ok daca ne referim la bluze, hanorace, tricouri, esarfe..astea sunt ok. doar ca la second nu prea se gasesc pantaloni care sa arate bine, drepti sau in pana. sau papuci..deci tot trebuie sa mergem si prin magazine. te admir pentru curaj, invat de la tine. luni iau alocatialaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru tuGatita):

Pantaloni deloc!
M-am utat in stanga-dreapta si am intrat!
Am cumparat si iau alocatia si toata o dau!
laughing
Merita

A zis vanzatoarea ca vin fete de liceu si ii cumpara jumate din magazin laughing

Depinde si cum e magazinul de la tine...La noi e curat si totul e pe umerase!
Foarte bine aranjat!
Am gasit si niste soseteeeee :X

| anonim_4396 a răspuns (pentru tuGatita):

Mi-am luat tenisi converse cu 5 lei laughing
Aproape noi

| tuGatita explică (pentru anonim_4396):

Multe sunt ok, aranjate pe umerase.dar sunt si sh-uri in care miroase de nu-ti vine sa intri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu port haine la mana a doua si n-am purtat niciodata. Si cine poarta, e viata lui, poate nu-si permite mai mult... nu vad nimic rau in asta. Cand esti adult, te imbraci cat iti permite portofelul, dar cand esti copil, ciocul mic ca parintii lucreaza.

| tuGatita explică (pentru anonim_4396):

Stii..nu e vorba de cine ce isi permite. de exemplu, diriginta mea e si profesoara si are si propriul ei cabinet de psiholog sau cum se zice..si se imbraca numai de la second. ea singura a recunoscut si am si vazut-o de cateva ori intrand in astfel de magazine. Si nu isi permite? isi permite cu siguranta..si poate vei avea ocazia sa intri intr-un sh sa vezi ca multe produse, culmea, sunt mai scumpe decat chinezariile din magazine cu produse noi! si..totusi..decat din piata nu mai bine de la second?

| inconscient a răspuns:

Eu am intrat in cateva magazine dar din pacate nu am gasit nimic dragut, dar daca as fi gasit as fi cumparat cu siguranta! Nu ar trebui sa-ti fie rusine pentru ca nu are nimeni de unde sa stie de unde iti cumperi tu hainele! Funda? Nu cersesc!

| Azazea a răspuns:

Da, cumpar big grin

| JASMYNA88 a răspuns:

De fiecare data cand intru ies cu 2 sacoselaughing fara sa vreau, dar au haine de firma si de calitate si unele le gasesti noi(eu am avut noroc de cateva). serios sa dai 5 lei pe 1 obiect care il speli bine si nu mai ai nicio treaba? luxbig grin tot aia face ce fac si hainele noi.

| Alberto97 a răspuns:

1.Hainele second-hand vin din alte tari calitate mai buna
2.Conteza ca sunt la a doua mana se pot spala sunt oameni care le cumpara si nu apuca sa le porte si daca le porta este pe o perioada de o zi

| dyckă a răspuns:

Acum si dupa gusturile tale daca iti place ceva adica o hainuta sau stiu eu ce si vezi ca este intr-o stare foarte buna o poti lu o bagi in masina de spalat si e ca noua

| Deea_Andreea_1982 a răspuns:

Pai daca unele lucruri de acolo sunt chiar ieftine si dragute, merita cumparate, chiar daca au mai fost purtate, dupa ce le cumperi si ajungi acasa sa le bagi direct la spalat si nu vei avea nici o problema.

| pufuletul a răspuns:

Haine second hand inseamna in unele cazuri chiar noi. Sunt haine purtate o data sau de doua ori si care nu au nici o urma de utilizare. Deci DA Second Hand

| tuGatita explică (pentru pufuletul):

Deci DA si eu!