| Farcas a întrebat:

Daca am ochii caprui, ce culoare de fard s-ar potrivi mai bine?

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Cu ce culori machiem ochii caprui
Ochii caprui sunt cei mai norocosi ochi din punctual de vedere al culorilor. Depinde foarte mult de nuanta tenului pentru a-i pune in evident. Cu cat tenul tau este mai deschis, cu atat mai mult trebuie sa folosesti nuante mai deschise si pastelate. Invers pentru nuantele inchise de ten. Nuantele de sampanie, verde smarald, verde deschis, bronz, auriu, albastru, bej, piersica, corai, roz, purpuriu deschis si rozaliu, brun, gri, pruna, dar si portocaliu inchis.

Dacă ai ochii căprui, poţi folosi cu încredere aproape orice combinaţie de culori pentru farduri. Pentru un machiaj simplu, discret, însă foarte elegant, al ochilor căprui, este recomandat un fard de pleoape de nuanţa şampaniei sau apricot, pe care să-l aplici pe toată suprafaţa pleoapei, apoi să foloseşti o nuanţă de bronz sau prună, pentru colţul ochilor.
Ideal este să nu se vadă nicio limită clară între cele două nuanţe de fard folosite. Pentru a-ţi sublinia conturul ochilor, foloseşte un creion dermatograf maro închis (un eyeliner negru îţi va conferi un look mult prea dramatic şi încărcat), apoi dă-te cu mascara şi curbează-ţi genele.
Dacă se asortează cu hainele şi accesoriile tale, poţi folosi şi un eyeliner verde închis. Verdele se potriveşte de minune cu ochii căprui, iar dacă mai ai şi tenul bronzat, efectul va fi spectaculos!
Pentru zi, e bine să te machiezi cât mai natural şi să renunţi la fardurile cu sclipici. Dacă nu ai un ten impecabil, foloseşte un fond de ten şi un anticearcăn adecvat tipului tău de piele. Optează pentru un fond de ten cu o textură cremoasă, fină şi transparentă.
În machiajul de zi, nu sunt indicate tuşul şi creionul dermatograf. Dacă totuşi vrei să foloseşti un creion khol pe interior, foloseşte unul maro, pentru că pare mai natural.
Pentru machiajul de seară, poţi da frâu liber fanteziilor tale, îţi poţi face smoky eyes, poţi aplica fard strălucitor şi poţi folosi aproape orice culori vrei tu, oricât de intense. Singura problemă în efectuarea unui machiaj cu culori închise este experienţa, pentru că rişti să rămâi cu pete de culoare sau nuanţa să fie neuniform distribuită pe pleoapă.

42 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Cred ca-i poti asorta cu orice nuanta doresti (depinde totusi si de forma ochiului) - eu folosesc f mult maron, bej si culoarea prunii

| NoName_9903 a răspuns:

In cazul ochilor caprui, singura restrictie e data dupa parerea mea de culoarea hainelor, si evident de bunul simt :-).
Si eu am ochii caprui foarte inchis, si folosesc urmatoarele combinatii:
- pentru hainele in culori vii sau multicolore, port un fard neutru bej satinat (Mac, cele mai tari farduri dar care nu se gasesc deloc in Europa :-( ), si imi conturez ochii cu un dermatograf gri inchis sau maro inchis, pe care il estompez cu fardul
- pentru hainele negre folosesc de regula un gri mat sau chiar un mov inchis ( exista la Sephora o nuanta extrem de frumoasa, cu reflexe de gri)
- in anumite situatii asortez nuanta fardului de ochi cu hainele ( kaki, maro, bleu, roz deschis etc).

Eu nu folosesc niciodata culori tari (cyclam, portocaliu, verde, turcuaz) si nici farduri stralucitoare.
Un ultim sfat, daca nu te-ai plictisit deja: indiferent de nuanta fardului pe care il aplici pe pleoapa, foloseste intotdeauna un fard de nuanta pielii pe care il aplici la sfarsit, cu o pensula mai mare, peste intreaga zona pana la sprancene...in felul acesta vei estompa eventualele imperfectiuni de la nivelul pleoapei, culorile se vor imbina placut si nu se va vedea o trecere brusca de la zona colorata la piele.

| gianina a răspuns:

Depinde foarte mult de tipul de culoare.(intens.sau un capprui stralucitor...culoarea in sine...)de forma ochiilor, de ce fel de sprancene ai(care trebuie sa se potriveasca cu forma ochiilor tai abia dupa poti trece la machiaj.eu spre ex.am ochi caprui-pralina.am forma miggdale.deci.un auriu, maro(toate nuantele de maro), auriu verzui...deci app tot. dar sa fie cu o nuanta aurie.asta pentru un machiaj de seara(mie imi face ochi sa para mai stralucitoritongue). iar pentru un machiaj de zi.imidau doar cu putina mascara.big grin

| grosumira a răspuns:

Daca ai ochi capruin poti sa i asortezi cu orice culoare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roz, verde, culori deschise

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MOV si VERDE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MIE DE EXEMPLU IMI PLACE FOARTE MULT ROZ SI VERDE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am ochii caprui ce culoare de fard s-ar potrivi mai bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am ochii caprui si cel mai bine se potriveste culoarea verde...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ochii caprui se potrivesc orice culori de farduriwinking ( L'OREAL )
Creionul contur si mascara pot fi grena sau negru.
Accentuati auriu irisului cu un fard mov, roz sau violet si mascara negru sau violet pentru genewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bronz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai ochii căprui, poţi folosi cu încredere aproape orice combinaţie de culori pentru farduri. Pentru un machiaj simplu, discret, însă foarte elegant, al ochilor căprui, este recomandat un fard de pleoape de nuanţa şampaniei sau apricot, pe care să-l aplici pe toată suprafaţa pleoapei, apoi să foloseşti o nuanţă de bronz sau prună, pentru colţul ochilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ochii caprui. fardul de culoare rozwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochii tai ar merege cu un negru pe ploape si cu un creion tot negru. O sa-ti stea fb pentru ca si eu am ochii caprui si imi sta fb cu negru si verde si rimel negru, e foarte tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastrul, rozul, verdele, depinde si de vestimentatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merge bine culoarea albastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FARD:culori de genul auriu, galben, piersica, roz, gri, maro si albastru inchis.CREION:negru,gri,maro sau verde inchis.RIMEL:negru sau maro inchis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auriul daca vrei sa iti scoti ochii in evidenta, dar s-ar potrivi si albastrul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice culoare se potriveste ochilor caprui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu folosesc nikiodata culori prea atapatoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dswsdewdewe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nujjjjj aaa ba da stiu...roz:*:*::*te tzok incearca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verde inchis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gry mov auryu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verde inchis, auriu, alb sau culori sidefate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e imi place foarte mult verde