| barbyr0z.ex.fantadelamaye a întrebat:

Daca am puncte de grasime iseamna ca am tenul gras?big grin

5 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Tenul gras este tenul cu aspect lucios, nu cu unsoare pe fata!
Aceasta "unsoare" este sebumul escesiv, si nu, nu ai puncte de grasime, sunt "pungulite", sau "puncte" cu...sebum tongue.Eu nu as zice sa le storci, te poti infecta, foloseste mai bine un demachiant pentru ten gras, fa o baie cu aburi (sau prosop cald pe fata), astfel se deschid porii, curata-te bine mereu, inainte de somn si dimineata, cu apa, demachiant si lotiune hidratantapt puncte negre! Succes!

| asya a răspuns:

Nu neaparat... dar iti explic cum poti sa scapi de ele:
1. fata se curata de machiaj
2. se face baie de aburi cca.15 - 20 minute (acelasi rezultat se obtine si cu un prosop cald tinut pe fata) pentru deschiderea porilor.
3. Se desinfecteaza fata si se foloseste pentru scoatere ac de seringa steril (cea mai mica marime).
Pentru stoarcere se foloseste servetelele cosmetice (tempo e ok).
4. La sfîrsit se da pe fata un spray desinfectant racoritor
Se face o masca calmanta.
Acelasi procedeu îl fac din lipsa de timp singura acasa si nu sa infectat niciodate nimic. Trebuie sa respecti unele reguli de igiena.

| den a răspuns:

Eu am fost l cosmetica pentru punctele de grasime.si mi lea scos... dar tratamentul trebuie repetat in fiecare luna... dar e f dureros.pe mine m-a durut f tare.si apoi aratam ca si acum as fi avut un accident de masina laughing... 2-3 zile am avut cateva semne... dupa aia ai tenul f curat. dar iti reapar

| catthshshshs a răspuns:

Nu neaparat... dar poate fi si asta. Curata-ti tenul cu o solutie speciala cosmetica si cred ca se va reduce.winking

| girlxx21 a răspuns:

Tenul il ai gras atunci cand se formeaza o unsoare pe fata happy