| andry96 a întrebat:

Daca amestec oxidant kallos 3% cu violet de gențiană și-l aplic pe par, o sa iasă o culoare mai durabilă decât daca aplicam doar violetul de gențiană singur? happy

1 răspuns:
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Nu,nu va prelungi cu nimic culoarea faptul ca adaugi oxidant. Oxidantul are, practic, rolul de a activa proprietatea vopselei, care nu actioneaza singura, si rol fixator.In functie de procentul oxidantului, acesta fixeaza sau deschise.La vopseaua negra, de exemplu, se foloseste oxidantul de 3% pentru ca nu are nevoie de deschidere, ci doar de activare, si de fixare.La castaniuciocolatiu, rosu inchis etc se pot folosi de 6%.De la blond inchis pana la blond deschis(inclusiv rosu aprins, margenta si culorile excentrice la vopselele permanente), dar si la decoloratii sunt folosite oxidantele de 9% si 12%(mai rar, mai mult la blondurile speciale si la suvite), aceste culori avand nevoie de o putere mare a deschiderii cuticulei parului, pentru a fi,, distrusi" pgimentii naturali sau artificiali ai parului si a face loc celor noi.