| Giulia_8295 a întrebat:

Daca o fata se tunde la 0 in cat timp ii creste parul pana la umeri sau chiar mai lung? straight face

7 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Se pare ca ritmul de crestere al parului este determinat în mare parte de factori ereditari. Daca însa parul creste mult prea încet e semn de probleme legate de sanatate. În mod normal parul creste cu 1cm pe luna, primesc de la natura chiar mai mult.
Chris, dă-l încolo de vopsit, tunde-te foarte scurt și sunt convinsă că vei face furori.
Mari succese!

| Carlamonicaanghele a răspuns:

2-3ani
sper ca nu vrei sa faci astabig grin

| Carlamonicaanghele a răspuns:

Maria,vezi ca si ea stie sa se uite pe net

| dieanuk a răspuns:

Pai parul creste cate 2 cm pe luna...dar la unele fete parul creste cu 3 sau poate chiar cu 4 cm pe luna...depinde de parul fiecaruia

| Maria_7632 a răspuns:

Chiar zilele trecute colega mea de birou mi se plângea ca nu stie cum sa faca sa nu îi mai creasca parul atât de repede. Ciudat, ma gândeam eu, caci personal nu stiu ce sa fac sa nu îmi mai creasca parul atât de greu.
Se pare ca ritmul de crestere al parului este determinat în mare parte de factori ereditari. Daca însa parul creste mult prea încet e semn de probleme legate de sanatate. În mod normal parul creste cu 1cm pe luna, iar unele norocoase (din punctul meu de vedere) primesc de la natura chiar mai mult. Taiatul regulat al vârfurilor este un impuls pe care îl

putem da si stiu ca în functie de modul cum se aplica taietura (drept sau oblic pe firul de par) acesta va creste mai repede sau mai greu.

Toate chestiunile cu „mâna buna" a coafezei sunt pure superstitii si coincidente. Totul tine de fapt de bagajul genetic al fiecareia dintre noi si de modul în care sustinem acest bagaj prin alimentatie si stil de viata rational.

Parul este o parte dispensabila a organismului nostru asa ca el este ultima destinatie atunci când se face repartizarea substantelor nutritive. O alimentatie saraca în proteine si vitamina A duce inevitabil la o deteriorare a parului si implicit la un ritm scazut al cresterii sale. De aceea, daca suntem îngrijorate în legatura cu aspectul si calitatea parului nostru trebuie în primul rând sa privim în urma la parinti si bunici si sa vedem ce zestre am primit si daca totul sta bine în acest sector sa ne adresam unui medic pentru un sfat de specialitate în legatura cu eventualele suplimente nutritive la care putem apela.

Am mentionat sfatul specialistilor pentru a nu risca sa aruncam banii pe fereastra achizitionând produse care sa nu functioneze (comertul e plin de produse care promit o podoaba capilara ca-n povesti, dar e posibil ca tocmai ceea ce anunta ele pe eticheta sa fie simple basme).

Nu trebuie sa pierdem din vedere faptul ca parul are perioade de crestere intensa si perioade de stagnare sau perioade de regenerare. Asa ca nu trebuie sa disperam de exemplu daca la un moment dat avem senzatia ca parul nostru ne ignora dorintele. Trebuie sa îi oferim toate cele necesare pentru un aspect sanatos si sa avem rabdare cu el. Tie cât de repede îti creste parul?

| scumpik_3610 a răspuns:

Mai bine sa nu se tunda zic eu pentru ca, creste foarte greu la fete parul sa stii de la mine mie miau trebuit cred vreo 4 ani sal am iar pana la umeri