| anonim_4396 a întrebat:

De ce bunica imi spune mereu ca spalatul pe cap se face cel mai bine numai cu sapun de casa? voi faceti asta? cand ma duc la bunica la tara in vacante, sambata dupa-masa, ma spala pe cap cu sapun de casa numai, si dupa aia clatit parul bine cu apa cu otet, si la sfarsit dupa ce e uscat, mi-l piaptana si il impleteste mereu in 2 cozi stranse prea tare :-(

17 răspunsuri:
| Biby a răspuns:

Buna.
De cand ma stiu m-am spalat cu sampon.Sapunul de casa ingrasa parul foarte repede si il face usuros.Si bunica mea e la fel.Imi spune sa ma spal cu otet si sapun de casa, dar eu nu o ascult.

| Nicoleta a răspuns:

De obicei la tara lumea se spala cu sapun de casa in lipsa samponului.
Nu e nici gresit, dar nu e nici foarte bine.
Mai bine i-ai sugera bunici sa te lase sa te speli tu cum stii.

| VladConstantin20 a răspuns:

Da,stiu si eu "chinul" asta. Bunicii dar si parintii mi-au spus ca e mai bine sa te spli cu sapun de casa pentru ca elimina sigur matreata si il face mai rezistent, cu toate astea l-am incercat si mi-a lasat o impresie proasta atat pentru ca mirosul nu mi se parea atragator dar si pentru ca imi facea parul aspru.Acum tu decizi daca il folosesti sau nuwinking

| Dakota a răspuns (pentru VladConstantin20):

Scuze ca intervin dar m ai intai te speli cu sapun de casa si apoi dai cu samponul tau si sa vezi ca e okwinking

| VladConstantin20 a răspuns (pentru Dakota):

Bine,am să țin contwinking

| iulia_9095 a răspuns:

laughingsaraca de tine,poate pe vremuri era bun,asa cum au evoluat multe lucruri,de cand era dumneai tanara,asa au evoluat si bacteriile si microbii,de aceea trebuie sa foloesti un sampon special pentru. par,numai samponul are puterea si este special creat pentru. a omorai bacteriile, la fel este si cu produsele de ingrijirii ale corpului sau si in cazul medicametelor, mult succes si sper c-o s-o convingi pe bunica ta ca vremurile acelea au trecut!

| scump3tea a răspuns:

Pai,asa bunica ta a crescut.Si cu adevarat e bine.Samponul de la market e cu multe chimicate.E o metoda veche.Inca din timpuri, pe atunci nu erau sampoane si ei se spalau cu sapun de casa.Iar otetul face parul mai moale.TRebuie sa te mindresti cu asa o bunica, are grija de tine, te impleteste.As vrea si eu sa am o asa bunica, dar din pacate Dumnezeu nu mia oferito. Funda?

| Ionela256 a răspuns:

Doamne,nu` deloc bine.parca suntem pe vremea lu`. cHIoRu`laughing)))

| Aenoenienanonim a răspuns:

Da, asa e...sapunul de casa e mai bun pentru par, dar Sampon-urile ti-l face matasos si stralucitor. Dar pentru un par puternic si rezistent poti folosi sapun de casa. Otetul te scapa de matreata. Poti sa o rogi pe bunica ta sa nu iti mai sranga parul in cozi happy

| JustWannaDance a răspuns:

E bine sa te speli pe capcu sapun de casahappy
Iti creste mai repede si e binehappy

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Bunica-ta e batrana, habar nu are! Sampoanele moderne sunt create pentru un motiv, daca tie iti place sa te speli cu grasime animala si soda caustica (ca din asta e facut sapunul de casa) atunci treaba ta!

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

CUM naiba pot spune unii ca samponul de casa e mai bun? Sau ca otetul e mai bun? OAMENILOR! Lumea a EVOLUAT! sampoanele sunt create sa fie folosite pentru cap! Sapunul de casa si otetul au alte intrebuintari! De ce sunt unii asa ipocriti si zic ca tot ce e vechi e mai bun? Cu mentalitati din astea nu o sa iesim niciodata din c*****l in care e Romania acum!

| SmileFreedom a răspuns:

Clatitul cu otet nu stiu.Dar restul e ...nu stiu cum sa spun...foarte gresit.Sapunul de casa e meganesanatos.Macar face bine ca piaptana parul.

| FreddieMercury a răspuns:

laughing Is this a joke?

| Allegria_8100 a răspuns:

Pentru ca bunica ta a trait mereu asa, si este mai sanatos daca gandesti logic...pe vremea ei nu era sampon, nu era matreata stres sau poluare...
uite eu de ex din cauza poluarii din bucuresti mi-a cazut in timp jumatete din par, desi nu ma spal cu sampon, nu utilizez placa sau fixativul...
si gandeste-te ca bunica ta are o varsta si stie ea ce stie...

| MaryusCobra a răspuns:

Pai: Nu faci matreata, parul este mai sanatos si lucios! Asa imi zice si mie sa ma spal cu sapun de casa sa nu mai fac matreata da' numai ca miroase urat! laughing

| TeddyAn a răspuns:

Da...e bun pentru mătreaţă!