| anonim_4396 a întrebat:

Desi e o ora putin cam tarzie sper sa mai fie cineva care sa-mi raspunda. Problema mea este legata de ten. Acum 3 zile am "deranjat" niste cosuri de pe obrajul stang cat si drept. Bineinteles ca nu m-am dat batuta pana nu am distrus cosurile, care nu erau oricum multe maxim 4. Nu am probleme cu tenul dar mereu merg la dermatolog sa nu fie probleme niciodata. Dupa ce am facut prostia asta evident ca dupa cos, ramane mereu urma. Eu, foarte "desteapta" m-am gandit sa dau cu crema pentru peeling cu acid glycolic " Glyco-A " pentru ca mereu am folosit crema cand am avut pete si mi s-au dus chiar foarte frumos. Dar acum am ramas uimita de ce mi-a facut. Pt ca viitoarea programarea la doamna dermatolog o am abia pe 7 Decembrie nu aveam ce sa fac doar sa pun aici intrebarea. Acum, tenul meu e intr-o stare groaznica. Fix unde au fost cosurile, acum sunt PETE rosi spre maro inchis zic eu. Mai de graba spui ca sunt arsa pe fata, acolo unde am pus Glyco-A. Intrebarea mea este, ce Dumnezeu pot sa fac acum? Sa dau cu aceiasi crema? Am observat ca parca nu mai sunt chiar asa vizibile dar totusi inainte nu se faceau chiar pete in halul asta...intr-adevar crema asta mereu ustura de iti vine sa urci pe pereti, dar inainte nu a fost asa pentru ca nu dadeam imediat dupa ce imi scotea cosurile ci dupa cateva zile. Acum nu stiu ce a fost in capul meu, sa fac asta. Am tot felul de creme incepand de la Avene si terminand cu La Roche Posay. Iar singura crema la care m-am gandit sa o folosesc sa nu mai am nici tenul in halul asta de uscat si nici petele asa "uscacioase" si care ustura crema salvatoare in aproape orice moment Crema de galbenele. Am nevoie de un sfat...si multumesc din tot sufletul voua ( care ati avut rabdareeea sa cititi atat de mult ) : *

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Foloseste crema de galbenele pentru o vindecare mai rapida.

Pe vitor evita astfel de creme substituindule cu gomajul (microdermabraziunea)

Cu cat gomajul este mai profund, cu atat imperfectiunile dispar mai repede.

Cauta la farmacie o crema de gomaj profund. Gomajul se face de 2-3 ori pe saptamana. Primele dati, in jur de 5 minute. Cu timpul, maresti durata pana la 8 minute (maxim).

Citeste aici mai multe :
http://sanatate.acasa.ro/......i-818.html
http://www.feminis.ro/......tionar-220

8 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Da, crema cu extract de gălbenele ar putea fi o idee bună, poate te salvează măcar temporar/parţial din chinuri. Până când ajungi să te consulte dermatologul, roagă-te să treacă. Şi evident, schimbă crema, şi nu mai fă de-astea sad

| R100 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Merci,Sininen sad

| Inna_3043 a răspuns:

Da'te cu ceai de musetel, pliculete de musetel in apa si iti va treceda'te in fiecare zi timp de 10-15 min)

| R100 a răspuns:

Obrazul * Intr-adevar *

| monk a răspuns:

Parerea mea este ca e din cauza tenului deoarece asa am patit si eu pe mana in cateva zile iti vor disparea acele petebig grin

| R100 a răspuns (pentru monk):

Monk,daca nu folosesc ceva nu o sa se duca. Arata groaznic si nu cred ca sunt doar niste pete iesite asa cum pot iesii pe corp.

| adrbrb a răspuns:

HMMMM http://www.naturaplant.ro/......-t882.html uita-te peste asta cred ca te a ajuta.

| alinaeliza2008 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu mai dai, de moment cu nicio crema pentru a nu agrava situatia.Cel mai bine este sa te speli cu ceai de musetel in zona afectata si apoi sa dai cu aloe vera natural. Daca nu ai aloe vera poti sa aplici o masca de fructe de sezon, sau de castraveti... ajuta la hidratare si accelereaza regenerarea pielii.