| Lorena_3032 a întrebat:

Dupa nenumaratele recomandarii ale dentistului ma gandesc sa-mi pun aparat dentar. Am auzit despre aparatele dentare de safir sau altele, care nu se vad asa de tare. Ceva informatii?
Sau, daca stie cineva, cele mobile(care se pot scoate), ajuta cu ceva?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| dudumihai a răspuns:

Salut, aparatul fix este ce mai bun dar este inestetic.V-a trebui sa-l porti ~ 2 ani.Cel cu safir e bun dar e foarte scump.Medicul tau este si ortodont sau e numai stomatolog pentru ca nu orice defect se poate corecta cu aparatul dentar, daca ai ocluzia mare (diferenta mare dtr maxilarul superior sau cel inferior) se poate corecta numai daca se intervine chirurgical asupra maxilarului, adica iti taie din maxilar, ti-l scurteaza pana-l face simetric si iti pune tije de titan.Lucru care lasa de dorit.