| PartyLoll a întrebat:

Este adevarat ca parul creste mai repede daca e impletit si varfurile sunt taiate?

9 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Nu, nu e adevarat ca, creste mai repede daca e prins, doar ca daca il ti prins tot timpul te obisnuiesti cu el asa prins si cand il desfaci o sa tie se para ca e mai lung dar de fapt e doar o iluzie.

Si parul creste mai sanatos daca varfurile sunt taiate, deoarece varfurile sunt foarte agresate de conditiile de afara si daca le tai parul va arata mai frumos si va creste mai sanatos.

| Slow a răspuns:

Parul nu creste mai repede sau mai incet, ci constant. Insa daca el e despicat, atunci firul se va rupe din ce in ce mai repede acolo unde a devenit mai subtire si cu cat il lasi mai mult, cu atat se despica dein ce in ce mai sus. De aceea este bine sa te tunzi cam o data la 3 luni. Eu nu am auzit sa aiba vreun efect asupra cresterii daca parul este impletit. Probabil explicatia este aceea ca, fiind impletit, nu se mai freaca atat de mult de umeri/haine si atunci iti ofera senzatia ca el a crescut mai repede. Adica nefiind despicat, el va creste vizibil in lungime, dar daca este despicat el creste doar de la radacina, dar lungimea ramane aceeasi, pentru ca el la varfuri se tot rupe.

| Kasia a răspuns:

Parul creste mai repede daca il tunzi pentru ca devine mai sanatos.E posibil sa ti se para ca acesta creste mai repede pentru ca odata taiat el nu mai are varfuri despicate care sa se rupa si parul nu mai devine din ce in ce mai scurt.In legatura cu impletitul...asta mi se pare un mit.pur si simplu daca il impletesti mereu parul nu mai respira si se mai si toceste.consider ca trebuie lasat si liber.

| Youcandoit a răspuns:

DA sau daca il ti in coc, dar daca faci asta trebuie sa iti tai varfurile mereu findca stand impletit mereu se tocestehappy

| daniellle a răspuns:

Da, eu aşa ştiu. happy
Chiar dacă ai depus mult efort în îngrijirea părului tău, vârfurile degradate tot apar.
Ca săîţi crească mai repede sunt doar câţiva paşi importanţi pe care trebuie să îi urmezi:
- Tunde-l.
- Stimulează-l.
- Mănâncă sănătos.
- Evită stresul.
- Menţine-ţi părul curat.
- Taie-ţi vârfurile regulat. happy

| tagg a răspuns:

Ba da. e adevarat

| cristynacris a răspuns:

Nu impletit dar cu varfurile taiate

Răspuns utilizator avertizat
| cristiana12nico a răspuns:

Da