| andreeaeml1200 a întrebat:

Este adevarat ca standardere de frumusete in Romania sunt, ca femeie, sa ai părul saten/brunet, pielea măslinie/creolă, înalte, ochi verzi/caprui, nu femeile blonde și prea spălacite. Eu asa am observat in ultimii ani. In Romania sunt mai apreciate creolele decat alea "smântânoase". Ce pareri aveti?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce mai e din Romania acum? Si standardele de frumusete sunt imprumutate de afară.

| Simpatic a răspuns:

Nu exista privitor la aspectul unei femei si/sau frumusete, astfel de standarde: standarde in Romania, standarde in Cehia sau Japonia
O femeie frumoasa este frumoasa pe orice meridian si paralela din acesta lume, indiferent de culoarea parului sau culoarea pielii ei
Sunt femei superbe albe, altele negrese, altele avand tenul celor din Egipt altele precum cele din Japonia
'standarde' exista cumva dar tin de moda daca vrei, de imbracaminte, incaltaminte si accesorii
cine tine cont de moda referitor la aspectul corpului? mai ales acele tunate fara minte care se opereaza si se distrug ca si aspect pentru ca asa si-a facut vedeta cutare sau pornista cutarem niste limitate aceste "xeroxuri" fara personalitate!

| Violleta2022 a răspuns:

Eronat, ai observat gresit asa ceva!
Standardele astea sunt probabil pentru Africa, nu pentru europence, unde se cere sa ai pielea cat mai alba si sa fii cat mai frumoasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că ai observat greșit.

| sabin89 a răspuns:

Femeia, oricum ar fi, tot frumoasă e.

| johnnny123 a răspuns:

Cred că ești preocupată de niște aspecte fără sens.
O femeie poate fi frumoasă indiferent de culoare părului, a pielii sau a ochilor. Nu există niște "standarde" în care dacă te încadrezi ești "frumoasă" iar dacă nu te încadrezi ești "urâtă". Și nici nu stă nimeni cu paletarul de nuanțe să verifice unde se încadrează o femeie sau alta.

| VoidEternal a răspuns:

Nope.

| ReddY25 a răspuns:

Pentru mine, clar nu.Cine te iubește/place te "ia" așa cum ești.Nu cred în astfel de standarde nefondate

| sammie a răspuns:

Toti au gusturi diferite.

| Lupică27 a răspuns:

Nu, probabil asta e mentalitatea de turma dar nu, nu e asa.

| KovacsB a răspuns:

Parerea noastra nu prea conteaza, psihiatrul tau ce spune?

| SuNaM a răspuns:

Da. Romanii sunt populație latina( puțin combinata cu slavi). Latinii sunt măslinii / albi dar cu par închis la culoare. Slavii sunt spălăciți și blonzi. Noi fiind mai mult latini, parul fetelor noastre la naștere ori e saten ( caz în care de obicei fata e alba ) sau e creola măslinie caz în care e și bruneta. Deci de aceea, naturalul este standardul de frumusețe la noi. Normal, oamenii sunt diferiți dar media este asta.

| ALM2000RO a răspuns:

Eu n-am observat așa ceva, adică nu știu de aceste standarde. Dar aspectul fizic nu e tot ce contează la om. Nu te lua după turmă, fiecare om e frumos în felul lui.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Ti se pare. Peste tot dintotdeuana oamenii caucazieni au incercat sa se bronzeze mai mult, atata tot.

| MihaiMB a răspuns:

Nu știu ce ai văzut tu, dar mai contează și cum se comportă aceea femeie pe lângă calitățile fizice.

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Nu există un standard.
Frumusețea este relativă.

| Răpităînnori a răspuns:

Nu contează culoarea pielii.

| beatricq a răspuns:

Oricum ai fi si oricare sunt,,standardele,,din aceasta tara (care sunt de asemenea, niste lucruri nonsens,frumusetea e subiectiva,fiecare vede, iubeste si percepe in alt fel) tu trebuie sa te iubesti pe tine însăți! Fiecare femeie, fata, OM este frumos in felul lui de a fi, personalitatea si sufletul aduce splendoarea aceea pe care toți o doresc. Standardele astea nu au niciun principiu, asa ca ai grija de tine si ai sa vezi ca oameni potriviti o sa te admire asa cum esti! kisses