| Alexia20 a întrebat:

Este ok de la 14 ani sa incepi sa iti ingrijesti tenul(cu geluri de curatare, demachiant, lotiune tonica?) si ce produse ar fi indicate sa folosesti? (Mentionez ca nu am cosuri, si am tenul normal si doar putin gras)

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Da, este ok. Iti recomand produsele de la Nivea. Daca nu ai probleme cu cosuri sau puncte negre, iti recomand sa iei fara particule.

| BiuL a răspuns:

Daca folosesti un gel de curatare sau demachiant dimineata si seara e suficient. Vara nu strica o lotiune cu protectie solara, iar iarna daca ti se usuca tenul o crema hidratanta usoara. Sa nu te speli pe fata cu sapun.

| Nirvanaaa a răspuns:

Buna!
Pai eu am inceput sa folosesc geluri de curatare de la 13 ani si demachiantul de la 14 (folosesc fondul de ten pentru acoperirea pistruilor).Eu consider ca gelul trebuie folosit de la perioada pubertatii pentru ca fata incepe sa secrete sebum ce trebuie inlaturat pentru in ten curat si radiant. Daca nu te dai cu fond de ten si nu te machiezi nu ai de ce sa folosesti demachiantul.

| Adry15 a răspuns:

Pai eu am inceput sa folosesc produse demachiante de la 13 ani, singura diferenta e ca am un ten acneic... E in regula sa te preocupi de tenul tau si sa-i oferi ingrijirea de care-i trebuie, dar ai grija sa nu-l incarci prea multwinking

| BadGirl347 a răspuns:

Buna! Sa sti ca este cam tarziu. Depinde totusi cand ti-au aparut cosuri...In orice caz, eu iti recomand produsele de la farmec. Toate sunt foarte bune! Totusi, inainte gandeste-te bine si fa un test gen ''ce tip de ten am''. Ajutandu-te de rezultat cumpara produsele potrivite tenului tau. (eu le folosesc de 2 ani adica de la 11 ani si sunt grozave)