| IrinaAniri a întrebat:

Este vreo diferenta a efortului intre saritul corzii si saritul corzii, dar fara coarda, adica acceiasi executare a miscarii?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fara coarda sari haotic.Coarda iti dezvolta si atentia dar si precizia sariturii.

| AlexaS a răspuns:

Diferenta este ca efortul este putin mai mare avand in vedere ca iti misti si bratele si ca ai o limita la care trebuie sa te ridici in mod constant si repetat atunci cand sari coarda.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Asta trebuie să fie una dintre cele mai stupide întrebări pe care le-am citit pe TPU. Şi sunt aici de aproximativ 3 ani, deci e ceva.

| Piinkyy a răspuns:

Pai eu zic ca da.una este s asari coarda..iti lucreaza muschii plus ca executi si bine miscarile si alta e sa sari fara e ca si cum nu ai face.

| cosmynass a răspuns:

Ei bine,teoretic,este la fel.
Dar practic,deloc.
In primul rand,atunci cand ai o coarda in mana sti cand,si cum sa reactionezi. De multe ori atunci cand n-ai o coarda in mana, reactionezi mai repede, sau mai lent, si chiar daca tu o sa consideri miscarea perfecta, in realitatea, nu poate fi asa.
Si miscarea bratelor e intr-un fel diferita.Cand ai o coarda in mana,sti cat de mult trebuie sa iti tii mainile departate, in timp ce atunci cand nu ai o coarda, poti gresi cu asta, si te vei simti incomod.
Ma rog, in concluzie, nu e aceeasi chestie.