| Sara2 a întrebat:

Eu mancam dulciuri foarte rar inainte, dar mancam din cand in cand, de 1 luna jumate tin dieta, si nu am mai pus dulce in gura, desi simt uneori nevoia simt ca ard, dar ma abtin, mi-am facut niste analize, si azi au venit rezultatele, mi-a iesit glicemia foarte scazuta, sub limita normala, iar doctora mi-a recomandat sa mananc zilnic dulciuri, dar eu nu vreau, ca ingrasa sad, ce ma sfatuiti sa fac pentru a creste glicemia in afara de dulciuri? nu am avut curaj sa ii spun doctorei ca tin dieta

4 răspunsuri:
| Mecoooo a răspuns:

Pai parerea mea este macar 2 fructe pe zi sa mananci sau macar o bombonica ceva....ca sa poata glicemia sa ajunga la limita normala.

| Dana211 a răspuns:

Nu te juca cu asa ceva ca nu e bine si te poti imbolnavii mai rau. Cumpara-ti dulciuri cu putine calorii sau mananca fructe foarte dulci. Cel mai bine e sa mananci ciocolate si eventual sa faci niste exercitii in plus si atunci nu va fi nicio problema cu dieta

| 7Mary7 a răspuns:

Chiar daca tii dieta, trebuie sa mananci cate putin din toate! Iti va fi mai usor asa!

| CoCoMona a răspuns:

Mananca fructe, vezi si asta: " "Bromelainul dreneaza, are actiune purgativa si detoxifica. Din aceasta cauza, ananasul este folosit la scara larga in cadrul curelor de slabire. Numeroasele minerale pe care le contine acest fruct ajuta, de asemenea, la mentinerea in organism a unui echilibru intre acizi si baze."

Vezi asta: http://gradinavisata.wordpress.com/2011/02/04/proprietatile-ananasului/"