| CLaludiu1234 a întrebat:

Exista ochelari care sunt numai de soare,nu și de vedere cu lentile din sticla, si nu din plastic,cam care ar fi prețul de pornire, și unde as putea găsi astfel de ochelari, ca nu cred astfel de ochelari nu se vind la 38 sau la orice magazin?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Exista ochelari care sunt numai de soare, nu și de vedere cu lentile din sticla"

cam toti ochelarii de soare 'de firma' au lentile din sticla! nu plastic. lentile de plastic la ochelarii de soare, au cele ieftine si fake sau china...nici nu recomand sa fie plastic, mai mult dauneaza cand patrunde soarele, deci mai intelept este sa nu poti ochelari de soare ieftini!

eu am de la Ray Ban(marca asta imi place) o pereche, si sunt numai de soare, ca si preturi modelele de ochelari de soare la aceasta marca, pot incepe, eu stiu, de la +200 de lei pana la mai mult de 1500 de lei
pe modelul si perechea mea am dat 600 lei acum 3 ani
poti gasi si de la alte branduri ochelari de soare, mult mai scumpi sau mult mai ieftini; ochelari de soare de firma, se gasesc in toate magazinele de optica medicala, un exemplu Optiblu, Lensa, in online la retaileri precum eMAG etc
succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Gasesti in toate magazinele care vand ochelari, atat cele de optometrie, cat si cele care vand numai ochelari de soare.
La magazinele 38 gasesti numai chinezarii de 5-10 lei, din plastic, nu ochelari cu protectie solara adeavrata si nici din cele cu lentile de sticla.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice magazin de optica. Cam toți ochelarii de soare de calitate au lentile din sticla

| dullcat a răspuns:

Cu greu poti spune ca mai exista ochelari de firma.Toti sunt facuti in China sau in alte tari in curs de dezvoltare, in aceleasi fabrici ale distribuitorilor care apoi predau produsele spre firmele mult indragite, mai adauga ele o eticheta ceva, dupa care, bam, tu platesti pretul de 10-50 de ori.Intra in orice mall si vezi ce modele ti-ar placea.Pretul porneste de la cateva sute de lei si ajunge la mai multe sute de lei.Have fun.

| LaviniuA a răspuns:

Singurii ochelari de soare cu lentile din sticla sunt cei heliomati (se inchid la lumina puternica).
Restul au lentile din plastic din cate stiu.

| CLaludiu1234 explică:

Am vrut să spun ca nu se vând la 38 și la orice magazin