| AllmaGirl a întrebat:

Fetelor TPU, pentru picioare frumoase si catifelate: Crema depilatoare,benzi, epilator sau lama de ras gen gilette? De ce?

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Iti spun din experienta proprie ca le'am incercat pe toate si am ajuns la concluzia ca benzile sunt cele mai bune. Lama de ras si crema depilatore fac practic acelasi lucri decat ca, cu lama termini mai repede, parul creste cam la 2-3 zile.
Epilatorul e o mare mare prostie, suporti durere si intr'o saptamana vezi cum parul deja a inceput sa creasca( creste dupa prima saptamana destul de greu dar totusi e destul de inestetic sa ai fire micute de par pe picioare iar si mai inestetic e la axile) asa ca eu zic ca nu merita sa suporti durere pentru nimic.
Benzile sunt super bune, eu zic ca dor mai putin decat epilatorul si cu adevarat parul creste la 1 luna de la utilizare( eu am folosit benzile de la veet).
Eu acum folosesc crema depilatoare deoarece nu vreau sa suport nici un fel de durere si sincera sa fiu imi convine destul de mult deoarece un tub de crema ma ajunge cam o luna( ma fac in fiecare saptamana pe gambe si la axile), si nu mi se pare mult sa acord 15 minute epilatului.
Insa daca tu vrei si poti sa suporti un pic de durere iti recomand benzile, sunt cele mai bune insa daca ai pielea sensibila iti recomand sa nu folosesti( mie imi dadea mereu sangele cand ma faceam la subrat), pot fi foarte agresive cu pielea si pot lasea iritatii destul de naspa.

| wforweirdo a răspuns:

N-am încercat niciodată epilatorul. Crema merge în momentele în care te grabeşti şi nu mai ai timp să te epilezi cum trebuie. Eu aleg ceara, dar trebuie să ştii cum să te faci bine. Că degeaba te faci cu ceară dacă tot îţi rupi firele, te şi doare şi îţi şi cresc după o săptămână.

| mixxjim a răspuns:

In nici intr-un caz lamele de ras, cam cum e barba unui barbat la 1 zi-2 dupa ce se rade? epilatorul e cam la fel, ca si ala mai mult rupe firul decat sa-l smulga. deci crema sau benzile, poate mai degraba crema

| Mall_Pall_1992 a răspuns:

Uite niste modele bune si ieftine de epilatoare. http://wtm.ro/cele-mai-bune-epilatoare-ieftine/

| Ics_doua_1998 a răspuns:

Aaa.mie mi se pare mai la indemana si mai bun epilatorul decat ceara la capitolul epilatoare s-ar spune ca Braun si Philips sunt marcile fruntase. mai departe alegi dupa ce studiezi preturile in functie de dotarile pe care le are fiecare in parte.
dupa mine foarte importante sunt:
- numar de pensete
- tipuri de capete (sa ai si pentru picioare si pentru inghinal)
- prinde bine si un sistem de atenuare a durerii, daca esti sensibila
- si foarte important este sistemul de iluminare - observi mult mai bine firele de par. big grin sper ca ti-am fost de ajutor si apropo cu epilatorul este mai bine deoarece nu doare atat de tare si smulge firele din radacina astfel nu va mai fi nevoie sa te faci in fiecare saptamana :X

| deeaa11 a răspuns:

Eu aleg epilatorul pentru ca unul dintre avantajele folosirii epilatorului este că pielea rămâne netedă şi catifelată pentru o perioadă mai lungă.Iar dupa epilarea cu epilatorul, firul de par creste mai subtire si mai fin decat de obicei!

| pinkvampire a răspuns:

Buna! Eu iti recomand sa folosesti epilatorul sau benzile de ceara (veet) pentru ca iti smulg firul de la radacina si creste mai rar, pe cand daca te faci cu crema sau cu lama ai sa iti ingrosi firul si o sa creasca din ce in ce mai des. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Deac_Alina_1987 a răspuns:

Eu iti recomand ceara traditionala si de preferat mersul la coafor. Durata cresterii parului este mare (3-4 saptamani), nu te chinui tu, nu este foarte dureroasa, intr-o ora esti gata cu tot cu brate, axila s.a. si in plus la cate vouchere gasesti pe net este si ff accesibil happy sper ca raspunsul meu sa te fii ajutat! numai bine