| AAlinaaa a întrebat:

Fetelor,voi cum va ingrijiti tenul?Preferati cremele sau alte lucruri mai naturale?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Săptămânal, după baie sau duș, o mască dintr-un gălbenuș frecat cu ulei de măsline, ca o maioneză, în care se adaugă la sfârșit un vârf de linguriță de miere. Se ține zece minute, se dă jos cu multă apă călduță, apoi se dă pe față crema obișnuită.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http.zinnaida.ro/

5 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

De obicei folosesc o crema hidratanta dupa demachiere sau o crema pentru cosuri si puncte negre. Nu am apelat inca la solutiile naturiste deoarece timpul nu prea imi permite. Tenul meu nu este prea pretentios, asa ca nu necesita o ingrijire stricta. Mai folosesc crema cu galbenele si propolis cand am semne sau iritatii de la cosuri. Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer cremele de la Gerovital, Cosmetic Plant sau Elmiplant si leacurile babesti care constau in ceaiuri de albastrele dar o sa imi iau Apa de trandafiri si cred ca si o apa de albastrele.

Cat despre ingrijirea lui, esentiala, este demacherea. Am grija sa nu ramana nimic si sa nu port un machiaj mai mult de 8 ore.

| LillyCullen a răspuns:

Buna^^.Poti sa iti ingrijesti tenul foarte natural. Dupa baie sau dus folosesti sapun Dove pe fata. Dupa 30 de minute dupa folosire i-ati 2 felii de castraveti si pune-ti pe ochi,dupa care foloseste o masca din unt, lapte si smantana dupa care o pui in frigider, iar apoi o aplici pe fata cu feliile de castraveti pe ochi.Asa am facut si eu deoarece fata imi era dezhidratata si am facut asa si dupa 2 folosind in fiecare zi aceasta masca si tot ce am scris pielea a fost mai hidratata si nu am mai avut cosuri.Functioneaza.Multa Bafta!big grin

| lexia01 a răspuns:

Eu folosesc in fiecare zi o crema pe baza extractului de melc (Herbagen in jur de 50 costa ) in rest incerc sa nu bag prea multe chimicale in ten.masti cu argila sau miere cu scortisoara pentru cosuri.Sunt bune si cremele dar nu toate, ti-o recomand pe cea de mai sus sau eventual ceva de la Aven, Vichy si cam atat.

| oklenuta a răspuns:

Eu iubesc să folosesc o mască simplă de miere încălzită un pic, pe care o ţin pe faţă 10-15 min, dupa care curaţ faţa uşurel cu apă calduţă, după care din abundenţă cu apă rece. O altă mască este cea din argilă, pe care o înmoi cu apă şi o aplic pe faţă pănă se usucă bine, după care nu o spăl dar o rod cu un şerveţel uscat. Sau în fiecare dimineaţă trec pe toată faţa cu un cub de gheaţă din ceai de muşeţel, de asemenea curăţ faţa cu lapte care ajută la catifelarea pielii. Iar în restul zilei folosesc o cremă simplă pentru copii care este de zeci de ori mai bună decît cremele indicate special pentru femei. Aş vrea să vad ce remedii naturiste mai folosiţi voi pentru ten.