| Alllllexandra a întrebat:

Folosesc masca cu miere si scortisoara de ceva timp. Cum am explicat si in intrebarea precedenta, pe langa ca simt o mancarime deranjanta, a inceput sa mi se decojeasca fata. Bun deci am auzit ca e semn bun, pentru ca usuca microbii de la radacina dar nu sunt singura. E semn rau? (am acnee, nu foarte severe, mai multe pete ramase decat cosuri)

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
NU trebuie sa te manance, daca de mananca inseamna ca irita pielea, si nu trebuie sa decojeaza pielea, daca o decojeste asta inseamna ca indeparteaza primul strat de piele si NU e bine.
Te-as sfatui sa incetezi acest "tratament" si sa mergi de urgenta la un dermatolog, sa nu ramai cu pete mereu ( pielea decojita are nevoie de creme speciale si de protectie solara foarte mare, chiar si daca stai la calculator, altfel o sa ai probleme permanent cu pielea).
NU mai trata acneea cu diferite produse care nu sunt destinate tenului tau si daca nu stii de ce ai acnee ( acneea poate sa apara din cauza dereglarii hormonale, din cauza proastei igiene, din cauza stresului, din cauza alimentatiei nesatoasa).
Si eu am incercat diferite masti, pana m-am umplut de cosuri, si am fost la dermatolog si mi-a tratat acneea si acum nu mai am nici un cos, am facut si un peeling facial pentru indepartatea petelor ramase de la cosuri.
Mai bine spalate pe fata dimineata si seara, renunta la mancarea grasa si prajeli dar si la dulciuri, in special ciocolata, si du-te la un dermatolog.

| Alllllexandra explică (pentru LaLaura):

Am fooost si mi-a dat un tratament cu skinoren si fucidin, care nu sunt dedicate tenului meu gras, le urasc. Folosesc acum gama Stop Acnee de la Gerovital si functioneaza, dar eram nesigura in privinta mastii. Unii spuneti ca nu trebuie sa te manance, altii ca trebuie sa te manance, ca isi face efectul. Daca ti se decojeste primul strat de piele inseamna ca o sa ramai cu mai putine pete.

| LaLaura a răspuns (pentru Alllllexandra):

Daca te mananca inseamna ca irita pielea. Daca se decojeste e un fel de peeling ( am facut acum 2 saptamani peeling chimic la dermatolog), dar acel peeling se face daca nu ai acnee, daca ai, mai rau faci, iriti acneea si o faci sa fie si mai adanca, plus ca pielea dupa peeling are nevoie de foarte multe ingrijiri, in primul rand sa o hidratezi, asta insemnand sa opresti orice tratament care o usuca.
Daca tratamentul nu a fost bun pentru tenul tau, de ce nu i-ai spus asta la dermatolog? iti schimba tratamentul.
Eu am avut solutie, crema, sapun atiacneeic dar si pastile timp de 1 luna, si asa mi-a trecut, si am facut vizite regulate la dermatolog.

| Alllllexandra explică (pentru LaLaura):

Se decojeste putin de tot doar in partea de jos a obrajilor langa buze (observ doar dimineata, am tenul gras si dupa dispare efectul de decojeala). Nu pot sa folosesc produse care nu usuca pentru ca am tenul graaaaaas. Nici dupa ce scap definitiv de acnee nu o sa folosesc produse din alea. Nu mai merg la dermatolog pentru ca pur si simplu nu am incredere in ei. Nu cred in ei, sunt oameni cu experienta. Un om cu experienta poate fi si cineva care nu e doctor.

| LaLaura a răspuns (pentru Alllllexandra):

Pai asa se decojeste dupa peeling, mie intr-o saptamana mi s-a decojit toata fata, dar pe rand intai barbia, apoi obrajii, si ultima fruntea.
Si eu am tenul gras, dar pielea ta sufera dupa decojire, mai ales daca nu il hidratezi.
Nu cred ca ai fost la mai multi dermatologici, sau sa fi incercat sa ii spui ca acea crema nu iti face bine, te ajuta cu cea mai mare placere daca vorbeai sinceri si serios cu termatologul la care ai fost.
Acum e decizia ta ce faci, e pilea ta si corpul tau, tu traiesti cu el. Dar nu faci bine ce faci acum, si pe viitor s-ar putea sa ai probleme cu el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Drăguță Alexandra, numai un medic specialist i ti poate răspunde corect la intrebare, dar asa de curiozitate, ce virstă ai? Si dacă in poză esti tu.Multumesc mult.

| Alllllexandra explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da sunt eu draga, am 17 ani si ceva acnee acum, si nu vreau sa fac o prostie sa imi stric tenul sau sa merg la doctor doar pentru chestia asta. Vreau sa imi ziceti voi, poate aveti eperienta dragutule