| Cristinaaaaaaa a întrebat:

Fructele (mandarine, clementine, banane, portocale) ingrasa?

10 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna Cristina.
Unele fructe dar si consumul ridicat te pot ingrasa din cauza continutului ridicat de calorii intr-adevar banana contine ceva mai mult calorii dar daca mananci regulat nu ai de ce sa iti faci vreo problema.
Ti-as sugera sa mananci citricele,acestea nu vor ingrasa niciodata pentru ca au un continut slab de calorii. Poti incerca : pepenele, merele, strugurii.
Pentru a slabi poti incerca cerealele integrale ele sigur te vor ajuta!
Pa pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite aici ce nu ingraşă:
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimente_antigrasime.php

| LadyGA a răspuns:

Buna! ce informatii esuate au unii(unii)! de ce va speriati de banane? daca le consumati corespunzator, ca si strugurii de altfel, care au un continut mai mare d kcal, nu ingrasa. daca stii sa mananci moderat, orice mancare si ai grija sa faci un pic de miscare, nu o sa ai probleme. referitor la intrebarea ta, consuma cu incredere orice fruct, dar ai grija ce mananci si pe langa ele. si da, consuma bananele si strugurii in cantitati mai mici. daca ar fi, ar trebui sa tratam fructele ca si pe dulciuri in cazul unui stil de viata sanatos. ai grija d u! bafta!

| VladimirPutin a răspuns:

Bananele cu siguranță, celelalte nu

| mika a răspuns:

Mai daca si fructele mai ingrasa...au si ele calorii dar nu atat de multe incat sa te ingrasi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nici-un fruct nu ingrasa, decat daca sunt consumate in cantitati foarte mari, pe langa alte alimente.Bananele au,intr-adevar un numar mai ridicat de kcal, dar inca nu suficient de ridicat incat sa ingrase, atat timp cat sunt consumate in cantitati corespunzatoare.Numai bine.

| wintage a răspuns:

Orice produs alimentar are calorii, mai multe sau mai putine.
In loc de banane care sunt foarte consistente ti-as recomanda kiwi-ul. Din toate fructele kiwi-ul este cel mai slab. Sunt foarte bune fructele dar nu poti face chiar o dieta din asta. Ai nevoie si de legume. Sa nu exagerezi nici cu citricele.
Doar printr-o alimentatie echilibrata : fructe, legume fiarte, carne fiarta si slaba. (+sport)

| xKaяikatuяix a răspuns:

`Euu nu credd straight face. am mancat toate aceste fructe si nu m-am ingrasat happy!

| petronya a răspuns:

Bananele sunt sigura ca ingrasa dar celelalte nu.

| Elavila a răspuns:

De fapt, sucurile de fructe (mai ales de grapefruit) sunt folosite in compozitia unor produse de slabire. Iti dau un exemplu: http://www.slabire-naturala.ro/......supla.html