| marya a întrebat:

! funda! stie cineva daca spalatul pe dinti cu sare albeste dintii?

22 răspunsuri:
| asya a răspuns:

Ii albeste, dar sa nu-ti imaginezi ca vor straluci precum soarele! Fiecare dintre noi avem un pigment in dinti, iar ei se albesc pana ajung la culoarea lor naturala!
Un alt produs ce albeste este bicarbonatul, insa si dupa acesta si dupa sare sa te speli neaprat pe dinti, cu o pasta de dinti(de preferabil sa fie si aceea de albire)!

| bianca a răspuns:

Da sarea albeste dintii

dar cel mai bine folosesti zeama de lamaie albeste si mai binewinking
si ca sa iti calmezi gingiile taie o capsuna in 2 si freaca dintii si gingiile cu jumatatilewinking

fa asta 1 luna si vei avea niste dinti de invidiatwinking

| valy a răspuns:

Da este recomandat de medic...sau il poti folosi si ca pasta de dintibig grin

| smaranditza a răspuns:

Nu! eventual incearca cu bicarbonat - asta ajuta sa cada tartrul (piatra) de pe dinti si, sigur ca apar mai albi
dar nu e un "tratament" de durata...

| ButterflyWings a răspuns:

Da. Adauga si bicarbonatwinking depinde totusi si de caracteristica dintilor si nu exagera sa nu-ti iriti gingia

| tina20 a răspuns:

Eu zic sa mergi la un cabinet stomatologic sa iti faci un detartraj si un periaj dentar profesional. Stomatologul iti poate face albirea cu metode adecvate si aparatura performanta. Nu exista riscuri daca dintii sunt sanatosi, nu e atinsa dentina, iar smaltul protejeaza si acesta e curatat.

| GabrielaIoana a răspuns:

Da ii albeste daca te speli bine... da nu te avantajeaza pentru ca dinstruge smaltul dintilor.mai bine faci o albire a dintilor sau te speli mai des pe dinti

| Pinkyyy;x a răspuns:

Da! ii albeste dar trebuie sa te speli in fiecare zi timp de o saptamana. si dupa ai sa vezi rezultateletongue.

| Insanity a răspuns:

Da asa este dar trebuie sa te speli cu sare cam 2-3 saptamani ca sa se observe rezultatele, si in afara de asta, trebuie sa mai ai grija de dintii tai, adica sa mananci mancare sanatoasa in special mere verzitongue

| Dipsy a răspuns:

Bineinteles! albestewinking

| Dipsy a răspuns:

Daca folosesti sare fina nu zgarie smaltul dintilor.

| mih1990 a răspuns:

Stiam ca intareste smaltulbig grin.

| Dannyjj a răspuns:

@Marcelino mi-ai luat vorba din gura,@marya sarea da albeste dintii, dar pentru ca zgaraie smaltul dintilor. Sa nu incerci sa te speli pe dinti cu sare.

| Marcelino a răspuns:

Nu si sa nu cumva sa incerci. Zgarie smaltul dintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca sarea in exces produce carii.

| Aphrodita a răspuns:

Eu nu am mai auzit de sare thinking eu stiam de spalatul cu bicarbonat.asta da, albestewinking

| ٩(●̮̮̃•̃)۶дnØnłШẲ a răspuns:

Tii albeste dar ti`i si intareste.adica pe la 80 de ani in loc sa aramai fra dinti ca ceilalti batrani. uh o sa ii ai
stiu ca strabunica`mea ii are si are 80 si ceva de ani.si are toti dinti. si se spala cu sare:X

| florin_7857 a răspuns:

Albirea profesionala poate sa te multumeasca cat de cat.
http://www.ddsdental.ro/ro/solutii-stomatologice-integrate/estetica-dentara

| Marius98 a răspuns:

Este adevarat ca iti albeste dinti da daca vei face asta in gura vei simti o arsura.Credema mai bine nu o face.

| Corina1998 a răspuns:

Nu folosi bicarbonat sau sare sau tot felul de leacuri "babesti" dintii iti vor deveni sensibili si in cel mai rau caz iti vor cadea

| deea_8262 a răspuns:

Eu nu cred ca ii albeste spalatul cu sare...