| 1Andreee2 a întrebat:

Heeei! Am o problema. M-am apucat de unghiile cu gel si mi-am comandat un kit. Am o lampa cu led de 36 w si folosesc geluri Sina(stiu ca sunt naspa dar astea mi-au venit in kit) si nu mi se intareste gelul. Ce sa fie de vina? Gelul sau lampa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Lampa cu led NU este buna, de aceea nu ti se intareste gelul!
Ai nevoie de lampa cu UV (ultraviolete)!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Si una, si alta... mai exact... prostia!

O lampa cu Led de 36W lumineaza puternic, dar totusi Soarele lumineaza mai puternic happy
Daca gelul nu se intareste la soare, atunci nici cu lampa Led...

Gelul, pentru a se intari, trebuie sa-i fie eliminate componentele fluide (apa, solventi).
Daca se dizolva cu acetona sau alt solvent, amesteca gelul inainte de aplicare, astfel se vor evapora lichidele mai repede si se va usca in timp mai scurt, intarandu-se.