| lovenudecolours a întrebat:

Hei
Acum o saptamana m.am tuns. Si tipa aia m.a tuns prea mult si mi.a filat parul foarte tare. Dupa doua zile m.am spalat si toate firele filate se intorceau spre exterior, si zici ca am parul ars. E deja prea scurt, deci nu mai pot sa ma tund. Puteti, va rog, sa ma ajutati? Ce sa fac ca sa nu mai arate asa, chiar e rau.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să-ți fie extrem de greu și mănâncă timp, va trebui să ai răbdare.
Părul stă așa din cauza foarfeci de filat, care ți-a distrus vârfurile.
Ți se și electrizează?

Chestia e să stai câteva zile să ți se murdărească părul ( uleiurile naturale ajută foarte mult) și să-l hidratezi la maximum.
Poți încerca baggy method ( caută pe yt " baggy method beatyklove", eu sunt pe telefon și îmi este mai greu ) sau, și mai bine, seara înainte să dormi te dai cu ulei de măsline pe tot părul și te acoperi cu o folie, pungă etc. și stai așa cât mai mult.
Apoi te speli normal, plus balsam. După ce te-ai limpezit descurcă ușor părul ( nu este indicat, dar nu te pune nimeni să tragi de el ) și dă-l pe spate, gen wet look. După ce ai făcut asta, amestecă câteva linguri de ulei de măsline cu o linguriță de miere și pune pe cineva să te dea doar pe suprafață, nu la rădăcini, nu printre fire, cât se vede.
Stai 5 minute așa apoi te clătești.
După ce s-a uscat, încearcă un ulei de coafat ( ți-am spus de cel de la Garnier).

Altceva :
- pune bicarbonat de sodiu în șampon când te speli
- nu folosi apă fierbinte, ci ușor caldă
- nu-ți usca părul cu nimic altceva în afară de un tricou
- încearcă să îți speli părul undeva la vreo 3-4 zile
- să-ți faci în fiecare săptămână mască ( cea în combinație cu ou, miere, smântână, diferite uleiuri, masca cu bere etc )
- nu încerca uleiul de ricin că îți strici iar părul. Nu în aceeași măsură, dar nu-i bun

Baftă.

| lovenudecolours explică (pentru anonim_4396):

In primul rand, multumesc pentru ce ai scris mai sus.
In al doilea rand, ceea ce ma enerveaza foarte mult e faptul ca dupa doua zile de la spalare arata ok. Cand m.am tuns, frizerita mi.a facut un breton care, trebuie sa recunosc, arata bine. In fata e ok, dar la spate se onduleaza si arata ciudat. O sa incerc un sampon nou, unul din cele enumerate mai sus. In rest, tot ceea ce trebuie sa fac, banuiesc, e sa astept sa creasca si sa incerc sa ma tund altundeva. Mersi mult.

| lovenudecolours explică (pentru lovenudecolours):

Acum cateva luni foloseam ulei de argan extra virgin. Am mai ramas cu vreo 70 de ml si, sincera sa fiu, habar nu am de ce nu il mai folosesc. Stiu ca il aplicam pe varfuri inainte sa ma spal pe cap si asteptam vreo 20 de minute, apoi foloseam samponul si gata. Ce i drept, atunci nu arata in halul in care arata acum. O sa incerc sa il folosesc iar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lovenudecolours):

Cu plăcere.

La coafor sunt cam șmechere că te și coafează.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lovenudecolours):

Irosești uleiul, să știi.
Nu prea are timp în 20 de minute.
Uleiul de argan se folosește mai mult ( și este extrem de bun ) pentru bucle, când treci degetele prin păr ca să aranjezi buclele și să nu se strice. Sau să te mai dai tu pe părul uscat.

| lovenudecolours explică (pentru anonim_4396):

Da. Te coafeaza de iti nenorocesc parul.

| lovenudecolours explică (pentru lovenudecolours):

Mersi mult de sfaturi. Ieri am cumparat un sampon nou. M.am uitat cu mare atentie pe ingrediente, pe descriere, am comparat toate sampoanele din hypermarket si pana la urma am gasit. Am luat Gliss ultimate repair, sau ceva de genul asta. L.am folosit azi si s-a simtit diferenta imediat dupa clatire. Acum am parul moale, nu se mai ridica, nu se mai electrizeaza si nu mai arata de zici ca mi.am bagat mana in priza. Si contrar asteptarilor, nu face matreata. E adevarat ca e prima ultilizare, dar sunt multumita.

13 răspunsuri:
| AdelaElena88 a răspuns:

Poți încerca un tratament cu kératina, dacă vrei un rezultat imediat; Dacă nu îți permiți, momentan, folosește uleiul marocanoil ( cauta l bine pentru ca îl poți găsi la oferta foarte buna, sa nu îl iei de pe primul site cu sume exorbitante)și pana vezi îmbunătățiri pana îți mai creste parul, poți sa îti cumperi o peruca. Multa sănătate!

| lovenudecolours explică (pentru AdelaElena88):

Ma spal apriximativ de doua ori pe saptamana cu Pantene, si in urmatoarele doua zile nu pot sa ies din casa la cum arat. Nu stiu daca samponul e de vina. Am incercat sa il schimb. Am cumparat nivea, elseve si Inca vreo 4. Si niciul nu a fost bun. Si uleiul nu stiu cat de bine imi face. Am scalpul destul de sensibil.

| lovenudecolours explică (pentru lovenudecolours):

Ma poate ajuta samponul pentru cal?

| lovenudecolours explică (pentru AdelaElena88):

Samponul pentru cal ma poate ajuta? Am citit ca usuca parul si ca trebuie folosit mai putin...

| AdelaElena88 a răspuns (pentru lovenudecolours):

Nu dai cu ulei pe scalp, Jesus, dai doar la vârfuri! Dacă ai problema cu excesul de sebum al scalpului încearcă șampon pentru cabaline; Este foarte bun, îți întărește firul de par.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru lovenudecolours):

Da te poate ajuta! Da il usucă, o sa îl simți mai tare ca sa zic asa după spălare, dar ca sa nu îți afecteze firul de par, folosești ulei sau /masca pe care o aplici strict pe vârfuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lovenudecolours):

Pantene are silicon, de asta stă așa.
Și Elseve are silicon, nu știu sigur dacă toate.
La Nivea nu mă bag, nu mi-a plăcut niciodată calitatea lor.

Încearcă Garnier, dar nu cu lavandă, 5 plante sau cel pentru păr vopsit. ( + Uleiul cu camelie, ăsta așază foarte bine părul )
Sau Marseillaise, varianta cu miere.

Ori șampon organic, dar e super scump.