| Vyoleta_Marya_1996 a întrebat:

Hei. Eu imi spal parul in fiecare seara si folosesc o masca de par de la kallos cu keratina ..este OK? :*

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Nu e ok sa te speli atat de des, cel mai bine e de 2 ori pe saptamana. Daca te speli atat de des s-ar putea sa-ti cada parul, sa fie foarte gras si sa ii pierzi anumite calitati.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Zilnic? asta e abuz. abuzurile sunt rele.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Nu,nu este DELOC OK sa te speli in fiecare seara.Nici macar daca ai un par gras(sa se ingrase imediat a 2 a zi dupa spalare, nu la 2-3 zile, cum cred altii ca se manifesta un par gras).E adevarat, ca trebuie sa te speli atunci cand simti nevoia.Nu zice nimeni ca in secolul 21 anul 2015 sa stai 2 saptamani fara sa te speli pe cap, dar, trebuie sa ii dai timp parului si scalpului sa se ingrase, lasa sebumul(uleiul natural) de pe scalp sa hidrateze IN MOD NATURAL pielea si radacinile.In asta consta sanatatea parului.Sampoanele si mediul poluant usuca, sebumul hidrateaza si protejeaza firul de par de tot.De exemplu, de asta e reomandat sa te vopsesti atunci cand parul e gras, deoarece sebumul protejeaza firul de par care va fi agresat de vopsea, nu ca nu s-ar prinde asa cum se spune..Nu iti zic sa stai pana se ingrasa exagerat, pana iti luceste parul si miroase, Doamne fereste.Normal este sa te speli de 2 ori pe saptamana,este ideal,fie ca ai parul gras sau uscat. Daca e uscat o faci ca sa hidratezi prin samponul adecvat si masca adecvata,daca e gras,ca sa degrsezi. Daca o faci zilnic,in scurt timp parul se va fragiliza, va incepe sa se rupa, sa cada, sa se subtieze, si pe deasupra sa se ingrase.Atunci cand te speli prea des,tu elimini uleiurile naturale de pe scalp,iar glandele sebacee, care il produc, vor produce si mai mult sebum in,, semn de aparare", iar tie ti se va ingrasa parul din ce in ce mai repede.Eu am avut multa vreme parul gras,dar chiar si asa, nu ma spalam in fiecare zi, o faceam una da, una nu, si cu un sampon bland(de exemplu eu folosesc unul de bebelusi). Acum si eu ma spal de 2 ori pe saptamana.Iti recomand si tie sa facii la fel, daca nu poti de 2 ori pe saptamana din prma,fa-o treptat,pentru inceput o zi te speli pe cap, una nu. Tuturor ne place cand parul nostru e proaspat spalat, si ne dorim sa fie asa in fiecare zi, dar daca continui asa, iti vei deteriora singura parul.

| AliG a răspuns:

Este ok. Poti schimba lunar mastile de par, asa parul nu se invatat doar cu un tip de masca happy.