| Sfinnx a întrebat:

Am o problema la ochiul stang.La pleoapa stanga mai exact.De 5 zile am obsevat ca mi s a facut asa : http://www.imagineamea.info/wp-content/uploads/4336.jpg
si ca sa vedeti mai bine : http://i1.ytimg.com/vi/itoIYDQ8cPk/maxresdefault.jpg

iar eu de obicei ii am asa :http://4.bp.blogspot.com/......A+OCHI.jpg
Si nu stiu care e cauza.Adica..dunga aia arata foarte urat si se vede cand imi sunt deschisi ochii bine inteles. Poate e din cauza ca am plans perioada asta consecutiv si foarte mult dar altadata n am patit asa.Mama mereu sustine ca e de la laptop ca mereu cand am ceva da vina pe laptop.
Ce pot sa fac? pleoapa mi e putin umflata de aia am acea dunga.

Răspuns Câştigător
| LoveTenis a răspuns:

Da,nu este foarte frumoasa si nu cred ca cu fond de ten se va acoperi. Poate ca de data asta mama ta are dreptate ca ori e de la laptop ori de la plans! Ai putea sa folosesti cremele şi gelurile potrivite zonei ochilor, un somn cît mai odihnitor, consumarea a minim opt pahare de apă pe zi, renunţarea la fumat şi la alte vicii ce grăbesc maturizarea pielii. Poţi, însă, să combaţi semnele îmbătrînirii premature ale pielii, dar şi să previi apariţia lor dacă îţi îngrijeşti tenul zilnic.Tratamente naturale. Cele mai recomandate tratamente pentru zona ochilor sînt cele pe bază de aloe vera. Este planta cel mai des utilizată în prepararea cremelor şi gelurilor destinate pielii ochilor. Tu poţi încerca un tratament natural cu aloe vera, care îţi va revigora pielea din jurul ochilor. Taie o frunză verde de aloe şi stoarce uşor gelul într-o lingură. Aplică apoi gelul prin masare uşoară şi lasă cîteva minute să pătrundă în pielea sensibilă. Avocado e bogat în vitamina E, un antioxidant ce protejează pielea de factorii nocivi ai razelor solare. Mixează uşor pulpă de fruct şi aplic-o sub formă de mască pentru 20 de minute pe pielea din jurul ochilor sau pe toată faţa. Poţi utiliza şi capsule de vitamina E sau A, direct din farmacie. Taie sau înţeapă o capsulă şi foloseşte gelul pentru masarea pielii din jurul ochilor. Specialiştii în frumuseţe recomandă acest tratament în fiecare seară. Nu te speria dacă la prima utilizare a vitaminelor vei simţi senzaţii de usturime sau roşeaţă. Pielea ta se va obişnui cu tratamentul, iar dacă observi că vei avea aceleaşi senzaţii neplăcute, redu cantitatea de gel şi frecvenţa de aplicare. Dacă totuşi pielea ta e prea sensibilă, poţi stoarce o capsulă de vitamina E sau A şi în crema destinată pielii ochilor sau în crema de faţă, pentru a întări efectul asupra ridurilor.Alte sfaturi utile pentru revigorarea pielii din jurul ochilor:
- Nu încărca pleoapele cu machiaj dacă ai ochii şi pielea sensibilă. Pe timpul zilei, limitează-te la o cremă hidratantă şi la un anticearcăn cu ingrediente naturale.
- Foloseşte doar demachiant pentru ochi sensibili, care nu înroşeşte sau irită pielea.
- Seara, după demachiere, aplică o cantitate mai mare de cremă doar pe pleoapele superioare şi lasă crema să pătrundă peste noapte. Dimineaţa ai grijă şi de pleoapele inferioare, ca să nu te trezeşti cu ochii umflaţi sau cercănaţi.
- Bagă două linguri la frigider, apoi aplică-le pe ochii închişi şi menţine-le apăsat pînă se încălzesc.
Sper ca te-am ajutat! Funditapuppy dog eyes?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine la frigider 3 minute doua linguri si tinele dupa pe ochi. Nu mai plange ca nu se merita. Iti crezi sensibilitate la ochi aiurea.

| SaschaM a răspuns:

Ai pus niste poze cu machiaje.

| Sfinnx explică (pentru SaschaM):

Da dar acolo sunt niste diferente de pleoape.[au dungi]