| Jem65 a întrebat:

Azi am fost la cumparaturi in H&M, si mi-am luat o pereche de blugi negri pe care scrie DENIM.
La fel si pe niste tricouri pe care mi le-am luat.
As vrea sa stiu ce este cu acest DENIM si daca are vreo legatura cu H&M!

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Denim-ul este materialul original folosit la confectionarea blugilor.
Nu are legatura aparte cu cei de la H&M. ( H&M e o retea de magazine - de fapt un retailer )
Numele materialului DENIM provine din limba franceza "serge de Nimes" = tesatura de Nimes ( o localitate din Franta unde exista o manufactura in care se realizau tesaturi groase din bumbac ). Aceasta tesatura era vopsita cu albastru de Genova ( blue de Gene ) si din ea erau confectionati pataloni pentru marinari.
Din Europa materialul a ajuns in America de nord ( SUA ) unde pe la mijlocul sec XIX Levi Strauss a creat acei pantaloni pentru minerii americani. Contributia lui fiind acele capse metalice care intaresc cusaturile.
Asta e pe scurt istoria blugilor.
Mai multe gasesti pe google.

4 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Denimul e un material

| lilianaadelina a răspuns:

Denumirea materialului din care a fost confectionat articolul

| SantalPorcocale a răspuns:

Denimu' ii un material.

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Denim este denumire materialului tip Blug.