| R0011 a întrebat:

Ce pot face pentru a avea volum la par? Am incercat niste sampoane, balsam, dar nu merge. Am parul destul de lung, dar e fin si destul de subtire. Ce imi recomandati? Ceva ce ati incercat si voi, si a dat rezultate puppy dog eyes Inafara de faptul ca pot sa ma usuc cu feonul big grin

Răspuns Câştigător
| LoveeMakeup9 a răspuns:

Pai.Eu aveam parul pana la fund laughing) Era fara volum si se ungea repede.M-am hotarat sa il tund.L-am tuns bob si parul meu a ramas la fel de naspa.Acum sa iti prezint o metoda care merge:
1.Cand il speli nu pune mult balsam pentru ca il face sa stea lipit de cap
2.Nu il pieptana dupa dus
3. Dupa dus usuca-l cu prosopul..adica iti bui parul in prosop si il freci
4. Dimineata cand te trezesti baga-ti mainile in cap si ciufuleste-l.
5. Aplica ulei de par.Ti le recoman pe cele de la Balea Profesional.Costa cam 15 lei unul, are 100 ml.Ti-al alegi pe cel potrivit tipului taude par.
6. Dimineata cand il ciufulesti fa-l cu putina spuma.Foarte foarte putina.
7. Tapeaza-l
Ia o suvita de par si piaptan-o in celalalt sens:de la varf spre radacina
8. Dupa ce l-ai aranjat pune fixativ
Asta fac eu si merge!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe o tunsoare cu volum.
Pa, pa.

| Okkultist a răspuns:

Sunt baiat, am avut o lunga perioada de timp foarte lung. Pai la mine functiona daca il ungeam cu ulei de masline. Oricum, o sa va dau un copy-paste, pentru a nu prelungi discutia, fix asta foloseam eu anul trecut. Va doresc o zi buna, si mult success! happy xD
Ai părul moale, fin, aproape lipit de cap şi care stă coafat numai câteva ore după spălare? Nu eşti singura care trece prin asta! Ca să rezolvi această problemă, încearcă trucurile de mai jos. Vei rămâne uimită de rezultate.
Înainte să te dai bătută în încercarea de a-i da volum podoabei capilare, trebuie să ţii cont de faptul că, pe lângă „textura" lui fină, o moştenire genetică mai „păcătoasă", părul arată în acest fel şi din cauza obiceiurilor tale defectuoase de înfrumuseţare.

De exemplu, dacă îl prinzi tot timpul la fel şi ai aceeaşi cărare, firele de păr din zona respectivă se subţiază şi apoi se rup. În plus, nu-l pieptăna imediat după ce-ai ieşit de la duş, deoarece îi va dispărea elasticitatea şi cosiţele tale vor fi întinse în exces, pierzându-şi astfel volumul natural.

Produse speciale, în funcţie de nevoi

Firele de păr se încarcă şi se încurcă, dând coafurii un aspect neplăcut, dacă foloseşti produse de îngrijire nepotrivite. Alege un şampon care hidratează şi intensifică circulaţia la nivelul scalpului, care întăreşte şi curăţă delicat podoaba capilară, fortifică rădăcina şi îi conferă părului o luminozitate aparte. Încearcă să foloseşti balsamul doar o dată pe săptămână, mai ales dacă ai părul lung şi drept, pentru că o să devină şi mai moale.

Usucă-ţi părul cu föhnul!

După ce te-ai spălat pe cap, lasă părul câteva minute să se usuce acoperindu-l cu un prosop pufos, care să absoarbă umezeala. Şterge-l uşor, fără a-l agresa prin frecare. Nu-l lăsa să se usuce natural, pentru că firele de păr îmbibate cu apă vor sta apoi lipite de cap. De asemenea, modalitatea în care-l usuci cu föhnul poate să-ţi garanteze o coafură mult mai electrizantă. Aparatul care usucă părul trebuie ţinut în direcţia opusă creşterii firelor, iar tu trebuie să înclini capul într-o parte şi în alta. Nu în ultimul rând, pentru rezultate impresionante, alternează aerul cald al föhnului cu cel rece.

Cum se obţine o bună fixare

Fixativul, serul, spuma şi toate celelalte produse de styling, menite să facă părul să pară mai bogat, trebuie aplicate cu moderaţie. Alege-le pe cele care conţin silicon, deoarece nu permit firelor de păr să se turtească şi dau un luciu aparte coafurii. Distribuie spuma de păr cu ajutorul unui pieptene sau al unei perii, ca să eviţi îngrăşarea rădăcinii, iar fixativul pulverizează-l de la distanţă, după ce ai terminat de aranjat cosiţele.

Ce variante mai ai

Ca să obţii volum, tunde-ţi părul în scări. Mai poţi încerca şi accesoriile de păr pentru volum, cum sunt bureţii pentru cocuri şi agrafele. Taparea părului este şi ea o metodă clasică de a avea un păr plin de vitalitate. Ai nevoie de un pieptene cu dinţi deşi, cu care să „înfoiezi" părul începând din creştet. Aplică apoi puţin fixativ sub şuviţe, pentru a dura mai mult timp. Dacă rămân fire de păr dezordonate, dă uşor cu o perie peste ele până obţii forma dorită.

1. Mască de păr Shine Define, de la System Professional, 95 lei
2. Spumă de păr Wellaflex pentru volum, preț la cerere
3. Fixativ Wellaflex pentru volum, preț la cerere
4. Bază pentru coafură, Velvet Amplifier, de la Wella Professionals, 60 lei
5. Spray de aplicat înainte de uscarea cu föhnul Perfect Hair, de la System Professional, 85 lei
6. Șampon și balsam, Wash&Go Volume Plus, 6, 5 lei fiecare
7. Spumă de păr Nivea Volume Sensation, 15, 32 lei
8. Fixativ Nivea, Volume Sensation, 15, 32 lei
9. Șampon, Clear Volume Maxx, 14, 72 lei
10. Balsam Nioxin System 2 Scalp Revitaliser, 90 lei
11. Spray hidratant Pantene Aqua Light Lightweighted, preț la cerere
12. Balsam Nivea Volume Sensation, 12, 96 lei
13. Şampon Nivea Volume Sensation, 12, 96 lei

| Dariaxoxo16love a răspuns:

Poti sa te usuci cu feonul cu o perie circulara si cand iti place ce volum are te dai cu fixativ cu putere mare.
Daca vrei poti sa te ajuti cu un piaptan sau sa incerci sa ti-l incretesti sau sa iti faci bucle.

| Beatrice_Damaris_1997 a răspuns:

Si eu am avut parul pana la solduri, si m-am tuns bob, iar acum e destul de gros. Ti-as recomanda sa inceri si tu asta happy

| R0011 explică (pentru Beatrice_Damaris_1997):

Nu imi sta bine cu parul scurt, si in nici un caz nu vreau sa ma tund puppy dog eyes

| Beatrice_Damaris_1997 a răspuns (pentru R0011):

Of of tongue