| Cosmina1102 a întrebat:

Fac 14 ani in februarie si sunt in clasa a 7-a, nu m-am machiat pana acum, dar am cateva imperfectiuni care ma deranjeaza cum ar fi pistrui, cosuri, pete. Nu m-as machia decat cu fond de ten si un rimel si un luciu de buze. Credeti ca daca ma machiez de la varsta aceasta voi avea problema mai tarziu? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Multe persoane spun că nu e bun machiajul fără a se documenta înainte. De pe la 14-15 ani trebuie să începem să avem grijă de tenul nostru. Fondul de ten/BB cream-ul/CC cream-ul și un balsam de buze cu puțină culoare sunt esențiale după părerea mea. Oferă protecție de razele UV, oferă și hidratare și mai ales în timpul iernii, creează o barieră între piele și gerul de afară. Și asta ajută mult, să știi. Ce e de spus, e că nu trebuie să folosești produse greoaie care să îți blocheze în totalitate porii, ci produse mai lejere care îi permit pielii să respire. Ai grijă să folosești produse adecvate tipului tău de ten și să te demachiezi foarte bine. Nu o să ai probleme mai târziu dacă te demachiezi corespunzător și mie nici nu mi se pare prea mult ceea ce vrei tu să folosești. În clasa a șaptea eu foloseam doar puțin rimel și un ruj colorat, iar din clasa a noua am început să mai folosesc și alte produse. Ai grijă de tine și fii mereu frumoasă, atât pe exterior, cât și pe interior!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si nici nu trebuie sa te machiezi de la varsta asta.

| DeliaDelii a răspuns:

Si eu am multe semne pe fata si sunt in a12-a dar pe mine ma deranjeaza fondul de ten si bb cream-ul. tot timpul trebuie sa am grija sa nu imi sterg nasul si sa se ia tot. mai bine ai incerca sa folosesti unele produse sa scapi de cosuri pentru ca cu fond de ten si alte prostii le ajuti sa creasca si petele. sunt dermatologi care te pot ajuta sa scapi de ele. e decizia ta, multa bafta

| Selenia a răspuns:

Nu-ti recomand fond de ten inca. Un rimel si un luciu de buze este ok, si o sa distraga atentia de la imperfectiuni. Poti cauta la farmacie batoane corectoare, se aplica doar pe zonele cu probleme, trateaza cosurile si le si ascunde. Un fond de ten incarca porii, daca nu e de calitate iar tenul tau va avea nevoie de curatire speciala zilnica, acum depinde si de cati bani esti dispusa sa cheltui lunar pe cosmetice.