| Bubbico a întrebat:

Vreau si eu o masca de facut in casa pentru parul extrem de uscat, ca al meu. Ceva cat mai hidratant.

6 răspunsuri:
| Lorreyn a răspuns:

Buna,dati cu ulei de cocos in tot parul, prinde-l intr-un coc in varful capului si puneti o punga in cap...stai asa 2 ore si apoi spala-te pe cap si lasa-l sa se usuce natural... poti sa faci chestia asta o data la 2 sap.(o sa se simta diferenta de prima data---> bye:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
5 masti eficiente pentru par uscat, uite:
http://www.eva.ro/......36691.html
te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 - 3 galbenusuri de ou, 30 g rom, 10 g ulei de ricin. Se face un amestec cu care se frectioneaza pielea capului, se lasa 1/4 ora, dupa care se spala parul si se clateste cu apa; in ultimul clatit se adauga putin otet de mere.

| crazylove25 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema par uscat si deteriorat masti de casa am folosit o gramada dadeau reultate pentru 1, 2 zile apoi aveam parul la fel ca si inaintea acestora iar o colega mi-a spus ca se da cu o lotiune regeneranta cu petroleum, este de la Gerovital Plant si nu este foarte scumpa pana in 15 lei eu am luat de la farmacie se aplica pe par si trebuie bine pieptanat iti pui un prosop si stai 3-4 ore cu el pe cap eu apoi foloseam o masca de la Kallos cu Argan care este 6 lei si dupa 1 saptamana se vad rezultate dar la cea de la gerovital trebuie aplicat timp de 2-3 luni. Succes, la mine a functionat asa.

| Bianca_Toma_1994 a răspuns:

Incalzeste putin ulei de masline, apoi aplica-l la radacinile firelor de par. Ia un pieptene si intinde-l pe toata suprafata parului. Acopera cu o folie de plastic si lasa-l o noapte ca sa-si faca efectul. Dimineata, spala-ti parul, clateste bine si observa deja diferenta. Parul nu va mai fi atat de uscat si va fi mai stralucitor. Daca parul tau nu este foarte deteriorat si nu vrei sa-ti lasi in par masca peste noapte, 30 de minute sunt suficiente, dupa care samponeaza si clateste ca de obicei. happy

| Bianca_Toma_1994 a răspuns (pentru Bianca_Toma_1994):

Mierea de albine are un efect benefic pentru parul uscat, pe care il hidrateaza si caruia ii confera stralucire. Amesteca trei linguri de ulei de masline cu jumatate de ceasca de miere de albine, apoi aplica solutia obtinuta pe tot parul. Inveleste-ti parul intr-un prosop cald sau intr-o folie de plastic si asteapta 30 de minute, pentru ca solutia sa-si faca efectul. Apoi, samponeaza-ti parul si clateste-l ca de obicei. Poti sa folosesti aceasta masca oricand ti se pare ca parul se usuca mai tare, mai ales vara, cand stai mult la soare, sau iarna, dar si dupa ce iti vopsesti parul sau iti faci permanent. Daca ai parul deteriorat si foarte uscat, foloseste aceasta masca o data pe saptamana.