| dulcikata17 a întrebat:

Hello! Am si eu o problema;( am 16 ani si de curand am renuntat la rosul unghiilor,unghiile imi cresc dar ff greu,sunt ff moi la colturi si sunt subtiri,am folosit tot ce se putea de la eveline,crema de la dermatolog,uleiuri naturale,tratamente homemade dar nimic nu a dat roade. Daca ati fost si voi cu aceeasi problema si v-ati rezolvato cu ce anume a dat roade? nu conteaza ce tratament : homemade, dermatologic,

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unghiile slabe denota ca ai foarte putin calciu in organism. Trebuie consumate multe produse lactate naturale (cas de oaie, branza de vaca, telemea, urda, smantana, lapte acru etc.) + multe fructe proaspete de sezon si samante (dovleac, susan rtc.).

Rosul unghiilor indica posibilitatea sa ai viermi in stomac.

Ar trebui sa-ti faci niste analize pentru testarea starii tale exacte si un tratament pentru insanatosire grabnica!

| Yurisa a răspuns:

Buna! Am aceeasi problema si in afara de uleiuri pentru unghii nu prea poti face nimic, doar sa astepti sa se regenereze complet unghia, vezi ce vitamine pot contribui la asta. Din ce stiu eu, vitamina D e buna pentru prevenirea exfolierii unghiei si pentru intarirea lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti usturoi, unghiile cresc mult mai repede daca il folosesti de minim 3 ori pe saptamana - ajuta si la prevenirea exfolierii unghilor si le intareste. Il cureti, il pisezi si iti masezi unghiile cu el pana se usuca. Atunci cand s-a uscat aplica putin ulei de ricin ( poti sa-l aplici usor incalzit - lasi sticla intr-un bol cu apa calda cat iti masezi unghiile cu usturoi - eu il aplic rece pentru ca imi e lene ) si maseaza bine unghiile, stai cu el 5-15 minute. Dupa prima utilizare eu imi simt unghiile mult mai tari, dupa o saptamana sunt arme albe. laughing

In iunie am mancat aproape zilnic caise ( au predominat fata de restul fructelor ), nectarine si piersici cu seminte de susan, floarea soarelui, dovleac si mac. Unghiile s-au intarit foarte mult si au inceput sa creasca extrem de repede.

| gabriielaaa a răspuns:

Ia vitamine în pricipal vitamina D.

| coracora71 a răspuns:

Eu am folosit de la Farmec Lotiunea cu vitamina B5 in fiecare zi timp de o saptamana apoi de 2 ori pe saptamana si am unghii foarte tari. Trebuie sa tii cont si de alimente.