| Ramonicaady93 a întrebat:

Hello! Ce tip de crema as putea folosi pentru a evita iritațiile de după epilat? Efectiv nu mai știu ce sa folosesc împotriva lor, ma dispera! Vreau sa scap de acele bubițe roșii care apar de fiecare data după ce ma epilez fie cu epilatorul, fie cu lama de ras. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna. Cred ca ar fi mai util sa tratezi cauza, nu simptomele.Acele bubite apar dupa ras cu lama fiindca lamele sunt tocite si firul de par este rupt, nu taiat.La nivel microscopic ar arata ca un trunchi de arbore ciopartit cu toporul, in loc sa fie taiat drept. O taietura curata nu ar provoca iritatii.

Daca folosesti bic de unica folosinta cu 3-5 lame iti recomand sa treci la altceva (mai ales ca numarul acesta mare de lame agaseaza si pielea) : la varianta clasica din metal, cu cap fix si o singura lama. Eu am tot amanat sa cumpar de frica ca nu voi sti sa-l folosesc corect si ca ma voi taia.Dar acum regret ca nu am indraznit mai devreme.:)) Se curata si dezinfecteaza foarte usor, nu se infunda deloc cu par (indiferent de textura sau lungime) pana in masura in care sa te chinui sa-l cureti, deoarece capul are doar 3 componente care se pot desface si curata extrem de usor.

Lama se poate schimba cand doresti tu, restul este reutilizabil si nu provoaca inmultirea bacteriilor asa cum se intampla la cele de plastic, printre lamele carora niciodata nu pot curata eficient.Am iesit mult mai ieftin pe termen lung decat cu cele de unica/medie folosinta si culoarea o ador! Mai sunt mai multe variante de la acest brand dar mie nuanta de roz cupru mi-a placut.

Ma iritam mereu la subrat si zona intima si nu mai e deloc cazul in prezent deoarece nu mai este nevoie sa insist cu lama de mai multe ori in acelasi loc, ci numai 1 data sau de 2 ori. Exista riscul sa te dai? Da, doar ca te prinzi usor de miscarea mainii si vor fi cel mutl micro taieturi de cativa mm pana te obisnuiesti, nimic horror. Petrec si mai putin in baie sa-mi fac rutina cu aparatul asta. E genial. Iar pielea nu se simte deloc asa uscata sau agasata ca inainte, si uneori nici nu e nevoie sa mai aplic nimic hidratant.

https://www.ecoptimist.ro/aparat-de-ras-clasic-metal-fara-suport-roz-bambaw

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incearca crema de corp de la Oriflame milk and honney

| sierra1 a răspuns:

E mai complex știi și tu asta dar vezi aici unde te incadrezi

https://www.savyprofessional.ro/iritatiile-dupa-epilat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal folosesc crema de galbenele sau crema Doina. Încearcă să vezi dacă și la tine funcționează.