| Inkubus a întrebat:

HELP ME! Parul meu este foarte subtire si destul de rar, lungut si foarte, foarte despicat si ars. sad Vreau sa ma tund ( sper sa nu imi para rau ) aproape pana la umeri si sa incep un tratament cu niste produse foarte bune pentru un par ca al meu ( ondulat tare la varfuri si nu se indreapta foarte, foarte greu cu placa ). Ce produse, nu foarte scumpe imi recomandati ca sa imi repare parul si ca dupa ce il voi tunde sa nu mai arate ca o matura? FUNDITA :3

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Chiar nu se poate cu placa mai rar?
Stiu din experienta ca oricat l-ai tunde, daca folosesti placa des tot se va arde la varfuri.

Am incercat http://www.farmec.ro/produse/par/lotiune-regeneranta-cu-petroleum-65.html si mi-a placut foarte, foarte mult. Imi face parul mai bogat dupa alicare si sper ca la sfarsitul tratamentului sa fie mai bogat in general.
E unul din putinele produse pe care le recomand.

Mai sunt si cele de la Kallos, care sunt ieftine dar bune. Balsamul, mastile. Samponul de la Syoss imi place.

Oricum, bazeaza-te pe produse naturale si spray protector cand folosesti caldura de la placa/ondulator.

| MadaZuza a răspuns:

In primul rand trebuie sa folosesti prtectie de par cand folosesti placa/ondulator si uneori chiar si la feon. Orice temperatura mai mare de 50 de grade deterioreaza parul.
Apoi, ca sa-i oferi un pic de textura, foloseste un balsam sau o masca de par. Eu ti-o recomand cu incredere pe cea de la Kallos cu placenta. E foarte buna! De asemenea, inainte sa te speli pe par, aplica-ti ulei de masline pe parul umed(eu il umezesc numai la varfuri, ma dau cu ulei, il strang in coc, il acopar si apoi ma culc. E suficient o noapte si vei observa o diferenta! Incearca sa folosesti cat mai rar placa si bucura-te de parul tau natural. Daca iti cade mult parul, poti sa foloesti samponul de la Gerovital Plant(Anti cadere) Dupa cam 4 spalari, nu o sa-ti mai cada asa rau si cu siguranta se va mai indesi. Incearca sa nu te speli doar cu el si sa alternezi cu un alt sampon pentru ca altfel parul tau va deveni dependent de acest sampon. Sper ca te-am ajutat :*