| Anndrreiiutta a întrebat:

HELP ME TPU! Fetelor dati-mi si mie cateva sfaturi pentru a putea sa scap de ciarcani si de pungile de sub achi. Cele mai bune raspunsuri primesc funda.

Răspuns Câştigător
| Andreea52 a răspuns:

1. "Somnul de frumusete"
Este metoda cea mai eficienta si cea mai sanatoasa, dupa parerea medicilor si a specialistilor in cosmetica. Un somn odihnitor de opt ore iti va transforma tenul, iar cearcanele se vor diminua semnificativ. Cel mai potrivit este somnul intre orele 23.00- 7.00.
Foarte important este consumul de lichide. Trebuie consumata o cantitate de 2-2, 5 l de apa plata pe zi, iar daca ii puneti si putina lamaie va fi si mai bine.
Pentru mentinerea unui aspect sanatos al pielii si o stare generala de bine este foarte necesara si o alimentatie sanatoasa bogata in legume si fructe, saraca in grasimi si zahar.
2. "Lingura din congelator"
O metoda "clasica" de combatere a cearcanelor si a pungutelor de sub ochi. Se procedeaza astfel: se pun doua linguri din inox in congelator pentru jumatate de ora, apoi se scot si se maseaza cu partea bombata a lingurei cearcanele.
3. Feliile de cartof
O alta metoda "clasica", utilizata si pe vremea bunicilor, este aplicarea a doua felii de cartof crud pe suprafata cearcanelor.
4. Pliculetele de ceai negru
In acest caz se pun doua pliculete de ceai negru cu apa fierbinte intr-o cana. Dupa ce se racesc, se iau pliculetele umede si se aplica pe suprafata pleoapei si a zonei de sub ochi.
5. Compresele cu ceai de albastrele
La fel se procedeaza si cu ceaiul de albastrele. Plantele se pot gasi la orice magazin naturist. Se face o infuzie, apoi cand ceaiul e caldut se folosesc doua discuri demachiante pentru comprese.
6. Compresele cu ceai de musetel
Pentru comprese se foloseste ceaiul de musetel, care este un foarte bun antiinflamator, curata si relaxeaza pielea fina si sensibila din jurul ochilor.
7. Compresele cu ceai de tei rece
Ceaiul de tei tonifica si relaxeaza piele si diminueza roseata si pungile inestetice de la ochi.
8. Compresele cu ceai verde
Ceaiul verde imbunatateste imunitatea celulelor pielii si incetineste imbatranirea lor.
9. Compresele cu infuzie de trandafir
Se foloseste trandafirul de dulceata.
10. Comprese cu infuzie de salvie
In cazul ceaiurilor (infuziilor) este bine sa alternati compresele cald/rece.
11. Compresele cu infuzie de marar
Este o metoda mai putin cunoscuta, dar care da rezultate in cazul cearcanelor. Compresele se fac cu ceai la temperatura camerei.
12. Feliile de castravete
Castravetele este folosit inca din vechime in tratamentele cosmetice. Este eficient si in tratarea cearcanelor.
13. Chirurgia estetica
O metoda din ce in ce mai utilizata in zilele noastre. Daca va hotarati sa apelati la ea trebuie sa consultati un specialist in chirurgia estetica.
14. Tratamentele cosmetice
In farmacii si in magazinele specializate se gasesc tot felul de produse pentru tratarea cearcanelor. Ramane doar sa le achizitionati pe cele care vi se potrivesc. In aceasta situatie va poate ajuta si un medic dermatolog.
Dar daca cearcanele se incapataneaza sa dispara, nu va ramane decat o ultima solutie: folosirea produselor cosmetice pentru mascarea lor. In acest caz cei mai buni prieteni ai unei fete sunt anticearcanul si fondul de ten.
Anticearcanul poate acoperi cearcanele in totalitate. El trebuie sa aiba o nuanta un pic mai deschisa decat culoarea tenului si sa fie cremos pentru a intra in piele si pentru a nu accentua micile riduri.
Fondul de ten poate fi si el foarte util, mascand cearcanele. Cele mai bune pentru rezolvarea acestei probleme sunt fondurile de ten mate.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pungile de sub ochi pot indica afecțiuni ale rinichilor.
Cearcăne are toată lumea.
Comprese reci dimineața după trezire pe zonele afectate, cuburi de gheață puse în pansamente sterile (pe gol distrug țesutul pieli), anticearcăn, etc.
Pa, pa.

| dedfgv a răspuns:

Poti sa tii un cum de gheata pentru cateva minute pe ochii sau niste pliculete de ciai racite(10 min)
si achizitioneazati si un anticiarcan

| NobodyAmongTheRubble a răspuns:

PREVENIREA

• O dieta sanatoasa si echilibrata este cheia si, mai nou, am obtinut o informatie valoroasa, care, cel putin in cazul meu, a functionat: consumul a doua fructe de kiwi pe zi poate ajuta la minimizarea pungilor de sub ochi.
• Muuuulta apa! Da, si eu m-am cam saturat de aceasta expresie care, desi a devenit un cliseu, este cat se poate de adevarata. Apa ajuta la eliminarea toxinelor si reduce, in acelasi timp, retentia de apa. Incearca sa bei cat mai putina cafea, aceasta este un stimulent al retentiei de apa.
• Fara sare! Bine, bine, o sa-mi spuneti, nu poti trai chiar fara pic de sare. Ba da, iti poti lua sarea din alimentele care au deja sare, precum branza, mezelurile, iaurtul fara sa mai adaugi si tu. Incearca sa reunti la sare pusa in mancare o saptamana si vei observa diferenta. Bineinteles ca nu trebuie sa renunti definitiv la sare, trebuie doar sa incerci sa reduci cat poti de mult consumul si sa retii ca organismul unui adult are nevoie de numai 6g de sare pe zi pentru a functiona in conditii optime.

REMEDII NATURALE
• Pune in zona de sub ochi tampoane de vata inmuiate in lapte pentru 2-3 minute. Acidul lactic ajuta la reducerea inflamatiilor si curata zonele intunecate.

• Baga la frigider doua linguri peste noapte. Dimineata pune-le pe ochi si mentine-le acolo pana se incalzesc. Acest efort va avea efecte vizibile dupa doua saptamani.

• Taie o bucata mica de cartof in felii. Pune cate o felie sub ochi si lasa sa actioneze timp de 20 de minute.

• Inmoaie doua felii de castravete mai groase in suc de lamaie pentru 5 minute. Pune feliile pe ochi si lasa-le sa actioneze pentru 10-15 minute.

• Fisticul este cel mai eficient tratament impotriva pungilor negre de sub ochi. Reteta provenita din India spune ca trebuie sa pisezi bine cateva boabe de fistic cu o lingura de lapte si apoi sa aplici sub ochi si sa lasi sa actioneze timp de jumatate de ora.
sau:

- aplici doua pliculete de ceai negru inmuiate in apa calduta;
Alege una dintre aceste remedii naturaliste impotriva cearcanelor si fii sigura ca o sa-ti ajute. cearcanele apar din cauza oboselii si a somnului insuficient de aceea te-as sfatui sa dormi indeajuns.
Nu apelati la creme care agreseaza pielea, pentru a estompa cearcanele sau pungile. Pielea din jurul ochilor este sensibila si prea putin hidradata, de aceea nu trebuie in nici un fel agresata.
sper ca te-am ajutat cu ceva macar big grin
fundita IMI DAI? happy

| Mitsuri10 a răspuns:

Cred ca cearcanele se poate rezolva cu un pic de somn si exista machiaj.Sau fond de ten mai intens. Apoi la pungile de la ochi cred ca am auzit ca le-a inlaturat cu pliculete de ceai(dupa ce a facut ceai, le-a scos din ibric si le-a pus pe ochi caldute)! Sper ca te-am ajutatwinking!

| Yoyolovesblue a răspuns:

Cartofi. Secretul sta in cartofi, dar nu esti acasa ( ca doar unbli cu ei in gentahee hee ) poti cumpara un tub cu bila cu gel anticearcan!

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Jhfdfd a răspuns:

Pai pentru a scapa de cearcane poti sa iei doua discuri demacheante si sa le uzi cu apa rece ca gheata iar apoi le pui pe ochi, si le tot uzi si repeti pana iti dispar pungile! mult succes!winking

| Andradadamaria a răspuns:

1.sa dormi daca poti macar o ora la pranz si seara minim 9 ore adica (22:00-7:001)poti sa ncerci sa iti pui in jur de 5 minute gheata pe ochi, 2iei o crema de la nivea pentru fata te dai si pe supt ochi pui vata pe deasupra sau hartie, 3tratamentul cu cartofi doar pui o felie de cartofi pe cearcane si ti 10 minute inainte de a face asta te speli cu sapun ope fata