| AndaAndutza a întrebat:

Hey! Am 2 intrebari:1. Spuneti niste tratamente naturiste pentru disparitia cosurilor. 2.Cu ce sa ma spal pe cap ca sa-mi creasca parul mai repede si sa-l am si matasos?

7 răspunsuri:
| Doiniţa_3278 a răspuns:

Salut. Pentru tratarea cosurilor cit si disparitia lor poti folosi sucul de la planta proaspata de aloe, aplicand direct pe partea afectata.
Ca sa-ti creasca mai repede parul, poti folosi coji de ceapa, fierte, maseaza bine piele si dupa 30 min clateste parul, la fel poti pune si suc de aloe. Sanataewinking

| rapgirl123 a răspuns:

Eu folosesc o masca preparata de mine, in casa, care nu costa mult.
uite cum se prepara: intr-un vas mai mic, pui 2 aspirine, apoi le pisezi, pana acestea devin pulbere. peste aceasta pulpere pui 3 linguri cu miere si amesteci pana cand amestecul devine omogen. Aplici pe toata fata, si masezi usor timp de 2 minute. apoi clatesti cu apa rece. Si gata big grin. Mie mi-a fost recomandata de cineva care se pricepe foarte bine. Ai parte de un masaj placut, purificarea tenului, scapi de cosuri si vei avea si un ten curat. Acest tratament il aplici de 2-3 ori pe saptamana, pana scapi de toate cosurile si punctele negre. Apoi poti folosi de 2 ori pe saptamana o masca dpar din miere pentru a-ti mentine tenul curat. AI 2 avantaje: nu dai banii pe produse "speciale" iar 2... e facut de tine (tratamentulhee hee) daca mai vrei si alte tratamente foarte bune, da-mi un mesaj privat cu id.ul tau si o sa iti zic si alte tratamente daca ai nevoie (par, unghii, ten) big grin si pentru par foloseste ulei de ricin si respecta urmatoarele reguli.

n primul rand, ai grija la temperatura apei. Nu-l „opari", crezand ca-l degresezi mai bine! Dimpotriva, apa fierbinte îngrasa si degradeaza parul si, în plus, arde scalpul, favorizand aparitia matretii. Temperatura optima pentru spalarea parului este de 37 °C. Regula numarul 2: nu folosi sampon în exces. Nu-i nevoie si nici indicat sa-ti torni jumatate de flacon în cap. Dilueaza putin sampon cu apa într-un pahar si abia apoi aplica-l pe par. Astfel, parul tau nu va veni în contact direct cu samponul concentrat, care-i poate agresa structura. Regula numarul 3: distribuie samponul în mod uniform, cu ajutorul palmelor. Te va preocupa în special pielea capului, nu parul, deoarece acesta se curata excelent cu spuma abundenta din timpul clatirii. Cea mai mare atentie o vei acorda zonelor de la baza grumazului si din spatele urechilor, întrucat sunt cele mai expuse la transpiratie. Regula numarul 4: dupa întinderea samponului, intra în actiune degetele, mai exact buricele lor. Îti vei masa scalpul prin miscari circulare energice, dar delicate. Deosebit de importanta în aceasta ecuatie, actiunea are ca scop atat eliminarea celulelor moarte, cat si întarirea firului de par, prin stimularea circulatiei sangelui la nivelul radacinii lui. Atentie însa, în niciun caz nu folosi unghiile! Îti poti rani serios scalpul, lasand loc unor probleme mai grave ale pielii capului. Regula numarul 5: clateste foarte bine parul, avand grija sa nu lasi urme de sampon. Întrucat apa de la robinet contine clor (care este otrava!), plumb, calcar si o multime de alte substant e nedorite, ideal ar fi ca, cel putin apa de clatire sa fie total neutra din punct de vedere chimic. În acest sens, poti încerca apa distilata, apa filtrata sau purificata.

Foloseste un sampon si balsam de la Syoss. si respecta aceste reguli.

| Ccrysu a răspuns:

Am avut eu si eu aceeasi prb` cu cosurile crede`ma ca nu stiam cum sa scpa de ele` pe zi ce trece imi ieseau` mai multe si urate`,,, am incercat toate porcariile posibile`,,, Degeaba`. Pana la urma` am fost la o farmacista` specialista si mi-a preparat ceva in laboratorul` ei pentru Acnee`happy deci fa bine si nu mai folosi tampenii si dte sa iti prepare ceva` tongue Bye

| adriana_5013 a răspuns (pentru Ccrysu):

Pentru tratarea cosurilor e bine sa folosesti urmatorul tratament:pune intr-un castron cu gura lata apa fierbinte cu felii de lamaie taiate rondele apleacate deasupra vasului si pune deasupra capului tau un prosop asa incat sa nu prea iasa aburul stai vreao 5 min. si apoi date cu o crama hidratanta cat despre par foloseste shauma.

| Ccrysu a răspuns (pentru adriana_5013):

Nu mai in cred in astfel de tampenii` scuza`mi expresia,, insa, nu mai are rost oriqm acum m`am vindecat si.happyEu zic k lucrul lucrat in laborator e mult mai eficient happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste, cele mai eficiente tratamente impotriva cosurilor sunt otetul de merge(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.Ai putea inceca, de asemenea, si spirtul.In orice caz,nu garantez rezultatele,incat tratamentele naturiste trateaza formele usore ale acneei,nu si formele grave.
Nu este nevoie de un anumit sampon, ci de o masca cu ulei de ricin aplicata atat la radacina parului, cat si pe toata lungimea sa.Lasa-o sa actioneze minimum 1 ora,dupa care spala-te pe cap cu sampon,de doua ori,si clateste bine. Aplic-o o data sau de doua ori pe saptamana pana la obtinerea rezultatelor dorite, dupa care rezuma-te la o aplica o data sau de doua ori pe luna. Uleiul de ricin nu trebuie folosit neaparat in combinatie, la fel de eficient este si simplu.Numai bine.

| jenimara50cent a răspuns:

Draga mea am un raspuns pentru tine si chiar o sa-ti placa :1in legatura cu cosurile, trebuie ca dupa fiecare baie cand inca porii sunt deschisi sa-ti dai cu putin spirt pe cosuri si asa nu va mai fii nevoie sa mai stai cu diferite creme pe fata timp indelungat si nici nu va mai trebui sa iti miroasa fata in diferite moduri din cauza tratamentelor babesti! 2acum va fi mai greu dar stai sa ma gandesc, stiu cum sa procedezi si neste si simplu:daca te piepteni foarte des nu trage de par ci mai mult mangaiel, iar daca ai parul lung nu il tine prins in coada ci lasa-l liber, ai vazut cate smocuri sunt incalcite pe perie si pe moatele de par cred ca da n-o sa mai vezi. daca vrei parul matasose foartesimplu dupa baie aplica un balsam pentru ingrijirea parului si maseazati capul timp de cateva minute.Toate cele de mai sus va trebui sa le practici pentru. cateva saptamani!