| anonim_4396 a întrebat:

Hey am piercing in limba de 3 zile... vreau sa stiu si eu ce e cu albeata de pe limba pe care o am? o sa dispara? in cat timp? si vreau si niste masuri de precautie, ce pot sau nu sa mananc, ce sa fac ca sa nu se infecteze, etc...Si daca se poate, cei care ati avut sa-mi spune. ti cum evolueaza normal un piercing in limba ca sa stiu la ce sa ma astept big grin. Funda :X

Răspuns Câştigător
| Princess_7414 a răspuns:

Albeata aia e ceva de moment.e normal deoarece ai un corp strain in limba.stai linistita ca o sa treaca in maxim 2 saptamani.(stiu din propria experienta)Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai omis sa spui cand a aparut acea "albeata", inainte sau dupa introducerea piercing-ului.
Daca limba a fost alba si inainte de realizarea piercing-ului cel mai probabil ca ea e acoperita cu o ciuperca, se numeste Candida albicans.

S-ar putea ca, dupa introducerea piercing-ului sa-ti curga un lichid alb din gura ceea ce inseamna o suprainfectiie, fapt care nu este deloc normal.

Iti recomand insistent sa lasi la o parte orice sentiment de rusine sau jena si sa mergi cat mai repede la un serviciu de chirurgie, cel mai bine la chirurgie buco-maxilo-faciala, pentru un consult (il gasesti pe linga spitalele municipale sau, mai sigur, pe linga cele judetene).

Sa nu te sperie termenul de "chirurgie" pentru ca ei sunt specialistii in astfel de probleme. Cel mai probabil o sa-ti prescrie un tratament medicamentos.
Numai bine!

| Molly1 a răspuns:

Albeata a aparut dupa ce mi l.am dat nu inainte!

| Molly1 a răspuns:

Nu am nici o ciuperca si nici nu curge nimic din limba mea...doar ca este pur si simplu limba alba! straight face