| stefanyparis a întrebat:

Hey argila chiar funchtioneaza impotriva cosurilor?
de cate ori este nevoie sa folosesc o masca?
funda **

3 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Datorită amestecului de minerale precum magneziu, fier, cupru, potasiu sau zinc, masca cu argilă purifică tenul, îl curaţă de pete, îl tonifiaza şi îi redau luminozitatea. Tot ce trebuie să faci este să combini masca cu argilă cu câte ingrediente potrivite tenului tău. Spre exemplu:

Masca cu argilă pentru ten gras: trebuie combinată cu sucuri naturale făcute din castraveţi, roşii, citrice, caise, struguri.

Masca cu argilă pentru ten normal sau uscat o poţi amesteca cu sucul de roşii, de morcovi, pepeni, de piersici, lapte, smântână, ulei de măsline, gălbenuş de ouă sau miere.

Masca cu argilă este foarte eficientă şi în tratarea acneei. Trebuie doar să o combini cu apă de robinet şi să urmezi cure de câte 7 zile.

Masca cu argilă trebuie aplicată pe faţă, gât şi decolteu şi trebuie lăsate sa acţioneze timp de 20-30 de minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţă.

| Ella3133 a răspuns:

Eu imi fac masca cu arginla la 2 saptamani si nu am mari probleme cate un cos....care nu tine mai mult de 3 zile happy
Iti recomand o masca care e buna pentru cosuri
amesteci niste tarate cu 2 galbenusuri de ou cateva picaturi de zeama de lamie, si daca ai tenul mai uscat poti pune si o lingurita se smantana sau iaurt ori mierewinking si te dai cu ea de ori pe saptamana sau o data(asta este testata de verisoara mea )

| Andreea0612 a răspuns:

Eu am folosit masca de argila (cu apa) prin iulie, si am scapat de tenul gras si cate putin din cosuri, este foarte bun.
Acum nu mai am cosuri asa multe (doar vreo 2-3).Incearca sa mananci cat de cat sanatos, adica nu prajeli, fast-food, dulciuri asa multe, etc... conteaza foarte mult alimentatia. Eu asa am scapat de cosuri + putin din kg.