| UmbraRoz a întrebat:

am nevoie de un balsam natural care sa imi hraneasca/repare firele arse de placa. Fara linkuri va rog. Cel mai bun raspuns primeste funda!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rochelle a răspuns:

Miere ( da stralucire ) + lapte ( il face moale ) + otet ( alunga matreata ) iti regenereaza parul, e foarte bun si 100% natural

| wildcat01 a răspuns:

Eu nu vreau funda ca nu am ce face cu ea dar incearca ce incerc si eu (si eu am parul foarte lung si subtire):, amestecand 2 linguri de ulei de masline, 1 galbenus de ou si 2 linguri de miere, pana se omogenizeaza. Aplica continutul pe fata si pe par, lasa sa actioneze timp de 45 de minute, apoi clateste. Vei constata efecte miraculoase, de tonifiere si regenerare a firelor de par, o senzatie matasoasa la atingere, precum si efecte hranitoare, datorate antioxidantilor si vitaminei E, asupra tenului tau, care devine catifelat si intinerit ca prin minune!
Zdrobeste mure, strecoara zeama si dilueaz-o cu o cantitate egala de apa. Aplica pe par, lasa sa actioneze 5 minute si limpezeste. Functioneaza ca un balsam.
Cura de uleiuri cu rozmarin, cimbru si urzici. Parului uscat si firelor despicate li se aplica cu succes aceasta cura. Sansele sunt mari daca o facem o data pe saptamana. Aveti nevoie de 40 ml ulei de ricin, 20 ml ulei de masline, 10 g cimbru, 10 g rozmarin si 10 g frunze de urzici. Se amesteca uleiurile. Se aseaza plantele intr-un recipient incapator si se toarna uleiul peste ele. Se amesteca bine si se lasa 2 zile la macerat. Apoi se strecoara printr-o sita fina, presand plantele. Se repartizeaza in par si pe pielea capului, se infasoara capul intr-o folie peste care se pune un prosop si se lasa sa actioneze cat mai la cald timp de 2 ore. Se spala apoi parul cu sampon.
Sau daca nu ai toate astea fa o masca cu ulei de masline, ricin sau chiar floarea soarelui cu ou si aplic-o de 2 ori pe saptamana, timp de1/2 h.
La mine fac minuni!