| HeyTuHey a întrebat:

Hey, TPU! Am o mica problema... Pai când mi-a crescut al doilea set de dinti, aveau pete. Adică, jumatate erau albi, jumatate galbeni. Muuuult timp nu ma spălăm des pe dinti, cam o data pe zi (seara ) si acum am vârstă la care ma preocupa cum arat si am tot cautat pe internet diferite metode si chiar am vrut sa incep sa imi fac un fel de pasta din bicarbonat de sodiu si lămâie, dar citisem efecte adverse, pot strica dintii. Asa ca am decis sa ma spăl mai des, si s-au mai albit, de nu mult. Adică, acum ma spăl inainte sa mănânc de dimineata, după ce mănânc, după fiecare masa si seara. Am uitat sa mentionez ca dentistul mi-a spus ca acele pete sunt din cauza ca am băut prea mult ceai cand eram mica si nu sunt multe persoane cărora li se intampla. Si...Nu stiu cum as putea sa le fac sa dispară, daca stiti vreo metodă care sa nu distrugă dintii, dar ceva ce poți face in casa. Eu ii am doar pe cei din fata, ca am purtat aparat dentar si urmează sa am pe fiecare dinte. Si nu vreau sa ii distrug. Daca nu, ar putea merge daca continui sa ii spăl si mai des de atât?

2 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Nu folosi lamaie pentru ca strica smaltul dintilor. Dar poti incerca de 2 ori pe saptamana sa amesteci bicarbonat cu pasta de dinti si sa te speli bine.
Eu nu cred ca dintii s-au patat din cauza ca ai baut mult ceai cand erai mica. Mi se pare ciudata explicatia asta. Poate ar trebui sa incerci sa mergi la un alt medic. S-ar putea sa fie niste depuneri de tartru. Medicul dentist iti poate face detartraj