| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi albesc dintii cu bicarbonat de sodiu, după ce ajung la albul dorit, mai trebuie sa ma mai spăl pe dinti in continuare cu bicarbonat?

7 răspunsuri:
| J3nnif3r a răspuns:

Nu exagera cu bicarbonatul pentru ca distrugi smaltul dintilor si vor incepe sa te doara cand mananci/bei chestii fierbinti sau reci.
Bicarbonatul nu ar trebui folosit decat maxim o data pe saptamana.
Inca o chestie: nu face minuni este doar abraziv, nu o sa ai dintii cu mult mai albi, daca ai noroc castigi cel mult o nuanta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur,trebuie folosit in continuare, dintii isi schimba foarte repede culoarea si de la o cana cu ceai. Poti sa adaugi in bicarbonat apa oxigenata sau suc de lamaie.

| Uxellodunon a răspuns (pentru anonim_4396):

Apa oxigenata (peroxidul de hidrogen) nu trebuie niciodata inghitita din cauza ca are actiune toxica. Nu recomand

| anonim_4396 explică (pentru Uxellodunon):

Posibil,sa ai dreptate, nu te contrazic.Am citit ca poate fi folosita(cea de concentratie 9), impreuna cu bicarbonatul de sodiu, cu succes in albirea dintilor.Am folosit.Mie nu mi s-a intamplat nimic.

| Uxellodunon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi dau seama ce inseamna "concentratia 9", adica 9%? Sau 9N
Concentratia normala in care se vinde ca dezinfectant e cam de 6%, concentratii mai mari afecteaza pielea. Daca este ingerata are actiune toxica, si in orice caz poate irita sau afecta mucoasa bucala.
Brobabil ca ce ai folosit avea o concentratie suficient de mica

| anonim_4396 explică (pentru Uxellodunon):

Concentratie procentuala.Si, sigur a fost 9 pentru combinatia de albire si 3 pentru cea folosita ca si apa de gura.

| PogChamp a răspuns:

Daca te speli zilnic cu bicarbonat risti sa slefuiesti tot smaltul dintilor, trebuie mai rar gen o data la cateva zile.