| chineze13 a întrebat:

Hey TPU.mi-an facut azi un tatuaj mic pe deget.artistul nu mi-a pus folie ca a zis ca nu e nevoie doar sa am grija de el.asa ca am ajuns acasa, m-am spalat cu apa si sapun, am tamponat zona si apoi am gasit o crema antiseptica cu care m-am dat si simt cum mi s-a format coaja.ce trebuie sa fac incontinuare? mai am voie sa ma spal sau numa ma dau cu crema fara sa ma spal? multumesc

2 răspunsuri:
| SaschaM a răspuns:

Sigur ca poti sa te speli, dar cu grija. Vezi sa fie zona unsa cu crema permanent si nu rupe coaja si nu te scarpina. Cand se duce coaja de la sine si nu te mai mananca, tatuajul e vindecat.

| Cocutza21 a răspuns:

E foarte important sa te speli, mai ales ca e pe deget si trebuie sa pastrezi igienic locul pentru a nu te infecta. Ideea e sa nu il tii prea mult sub apa, cum ar fi sa mergi la piscina sau altele... Si daca ti se formeaza coaja sub nicio forma sa nu o rupi! Da-ti cu crema pentru a mentine pielea cat de cat moale si lasa cojitele sa cada singure.